X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej tworzą Fundusz Trójmorza z 5 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 16:07
W poniedziałek, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz 5 instytucji rozwoju z Chorwacji, Czech, Łotwy, Rumunii i Słowacji podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza z mld euro. Ma wspierać finansowo 70 priorytetowych inwestycji wartych ponad 100 mld euro w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza ma przełomowy charakter. Uczestnicy Inicjatywy przechodzą bowiem fazy koncepcyjnej do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Podczas obrad szczytu w Bukareszcie premier podkreślił, że przygotowano już około 70 projektów. Dodał, że szczególnie ważna jest dywersyfikacja dosta
Premier Mateusz Morawiecki (P) podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki (P) podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Fundusz Trójmorza to praktyczny wymiar Inicjatywy Trójmorza - podkreśliła w rozmowie z PAP prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Prezes BGK mówiła, że Fundusz Trójmorza jest praktycznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza. "BGK odegrał ważną rolę i podjął ogromny wysiłek, aby przekonać przedstawicieli instytucji rozwoju w poszczególnych krajach do zaangażowania się w Fundusz Trójmorza.

− Prace trwały 1,5 roku" - wskazywała.

− Jeśli kolejne państwa będą chciały przystąpić do funduszu później, będą mogły zrobić to w dowolnym momencie z zapewnionym statusem tzw. general partner, czyli głosem decydującym o realizowanych projektach - dodała.

Fundusz ma wspierać 70 priorytetowych inwestycji, których wartość ma przekroczyć 100 mld euro

− Kiedy będą pieniądze, realizacja wielu projektów infrastrukturalnych, które do tej pory nie znalazły finansowania, stanie się możliwa. Pewne jest, iż wszelkie inwestycje będą miały bardzo długi horyzont czasowy. Myślimy o ok. 70 priorytetowych zadaniach do zrealizowania, których łączna wartość może przekroczyć 100 mld euro na przestrzeni nawet 30 lat - wskazywała Daszyńska-Muzyczka.

Fundusz ma finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe

Fundusz ma finansować projekty transportowe, energetyczne i cyfrowe. Niektóre z inwestycji są już rozpoczęte, takie jak droga Via Carpatia.

Fundusz będzie dysponował 5 mld euro

Fundusz, który ma zostać uruchomiony jeszcze w 2018 r., ma dysponować kapitałem w wysokości 5 mld euro; planowany wkład BGK to 500 mln euro.

Prezes BGK stwierdziła, że Trójmorze jest "wehikułem, który stanowi ważny, brakujący element wspierania zrównoważonego rozwoju w naszej części Europy" - w jej ocenie - wciąż niedoinwestowanej i zapóźnionej wobec Zachodu. "Szczególnie, że czeka nas zmniejszenie puli środków europejskich, które trafią do regionu w kolejnej perspektywie budżetowej" - dodała.

Fundusz ma działać przez 30 lat

Fundusz Trójmorza ma zostać zarejestrowany w Luksemburgu, nie będzie miał jednak stałej siedziby. O strategii Funduszu będzie decydować rada dyrektorów, której posiedzenia będą odbywały się rotacyjnie w kolejnych krajach Trójmorza. Przewiduje się, że Fundusz będzie działał nawet 30 lat.Trójmorze – strategiczna inicjatywa 12 państw

"Trójmorze to geostrategiczna inicjatywa gospodarcza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, której celem jest wzmocnienie naszego regionu. Dzięki tej inicjatywie państwa Trójmorza będą mogły wskazać, jakie projekty transgraniczne są najważniejsze z punktu widzenia rozwoju ich gospodarek" - mówiła prezes BGK.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

IAR, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: infrastruktura inwestycje BGK