Hakerzy nie próżnują. Jakie hasło zapewni nam bezpieczeństwo w sieci?

2018-10-29, 13:12

Hakerzy nie próżnują. Jakie hasło zapewni nam bezpieczeństwo w sieci?
Kilkanaście tysięcy powiadomień o zagrożeniach w sieci spływa co roku do zespołu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.Foto: Pixabay

Niebawem duże firmy dowiedzą się o obowiązkach związanych z nowym prawem. Chodzi o działającą od dwóch miesięcy ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Banki czy operatorzy sieci będą mieć m.in. obowiązek zgłaszania zagrożeń w swoich systemach. Takie zgłoszenie może też złożyć każdy przy pomocy prostego formularza.

Posłuchaj

O zagrożeniach w sieci internetowej związanych m.in. z wykradzeniem naszych haseł - rozmawiał z ekspertami na antenie radiowej Jedynki Marcin Jagiełowicz.
+
Dodaj do playlisty

Kilkanaście tysięcy powiadomień o zagrożeniach w sieci spływa co roku do zespołu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Zgodnie z nowymi przepisami formularz jest teraz uproszczony - mówił w radiowej Jedynce Sebastian Kondraszuk z NASK.

Co trzeba zgłaszać?

Zgłaszać można przypadki podejrzanych maili, próby wykradzenia hasła czy strony instalujące złośliwe oprogramowanie.

Takie przypadki będą musiały zgłaszać na przykład banki czy operatorzy sieci. Którzy konkretnie - to okaże się na już wkrótce. 9 listopada ma ukazać się rozporządzenie w tej sprawie - powiedziała Magdalena Górnisiewicz z NASK.

NASK stoi teraz na straży nowych przepisów w jednym szeregu z ABW i MON. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to wymóg unijnej dyrektywy NIS.

Nowe przepisy dotyczą też powołania pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Nic nie zastąpi jednak dbałości o bezpieczeństwo w sieci - na przykład przy doborze hasła.

Jakie hasło?

Powinno ono - radziła Magdalena Górnisiewicz - nie być za krótkie, ale powinno też być łatwe do zapamiętania, aby nie trzeba było takiego hasła zapisywać.

Hasło nie może także być zbyt oczywiste, czyli np. zawierać datę urodzenia, imię czy miejsce naszego zamieszkania - bowiem od takich danych najczęściej zaczynają przestępcy, którzy próbują złamać nasze hasło.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

 

Polecane

Wróć do strony głównej