NIK rusza z akcją edukacyjną na temat zagrożenia smogiem
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podpisał porozumienie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym – organizacjami wspierającymi ochronę środowiska, dotyczącą działań edukacyjnych na temat zanieczyszczenia powietrza.
2018-11-26, 13:00
Raporty NIK pokazują potrzebę jak najszybszych działań mających poprawić stan jakości powietrza.
Smog z powodów ekonomicznych
O negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie a przede wszystkim o zapobieganiu zanieczyszczeniom Polacy starają się nie pamiętać. Wciąż używają starych pieców, głównie na niskiej jakości, tani węgiel. Oczywiście, często tak się dzieje z powodów ekonomicznych - ocenia Izba.
NIK wielokrotnie informowała o stanie powietrza w Polsce i działaniach, które mają wpłynąć na jego poprawę. Ustalenia nie są optymistyczne, dlatego Izba włącza się w promowanie ochrony powietrza.
REKLAMA
Monitoring stanu powietrza
- Wspólnie będziemy informować o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie, pochodzących m. in. z domowych urządzeń grzewczych, lokalnych kotłowni czy transportu samochodowego - powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski
NIK zapowiada inicjatywy związane z uświadamianiem Polaków, jak w codziennym życiu mogą ograniczać zanieczyszczenia. Wspólnie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym będzie też informować o stanie jakości powietrza w Polsce.
Poprawa stanu jakości powietrza dla NIK jest sprawą priorytetową. Oprócz cyklicznych raportów o stanie jakości powietrza i ocenach działań mających na celu poprawę jego stanu NIK podjęła współpracę z Bankiem Światowym, który zamierza rozszerzyć swą pomoc dla Polski w tej dziedzinie.
W pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy 45 polskich
NIK będzie też prezentować ustalenia i wyniki swoich kontroli na zbliżającym się Szczycie Klimatycznym ONZ w Katowicach.
REKLAMA
Global Compact Network jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych. W świecie biznesu wspiera 10 zasad z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, przeciwdziałania korupcji oraz realizację głównych celów ONZ. Jednym z nich jest właśnie ochrona środowiska.
Polska od lat jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który ma najbardziej zanieczyszczone powietrze.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO za lata 2012-2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich pod względem pyłów zawieszonych PM10 znajdowało się aż 45 polskich miast.
NIK, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA