Polish Circular Hotspot

Polish Circular Hotspot jest publiczno-prywatną platformą skupiającą podmioty, które dzięki współpracy i dostępowi do wspólnych zasobów mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego (gospodarka cyrkularna), jak też realizować własne interesy na polu gospodarczym. Platforma umożliwia łączenie potencjału i zasobów różnych grup interesariuszy: administracji państwowej, samorządowej, biznesu i świata nauki pod jednym szyldem. To pozwala na bardziej efektywne promowanie koncepcji cyrkularnych.

2019-01-04, 15:31

Polish Circular Hotspot
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

O tym, czym jest Polish Circular Hotspot, mówi Agnieszka Sznyk, prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

- W tej chwili na świecie zachodzi transformacja gospodarki z modelu linearnego w kierunku cyrkularnym czyli takim, w którym wykorzystujemy zasoby w sposób bardzo zrównoważony. Staramy się przy tym myśleć  w jaki sposób produkujemy i konsumujemy. Aby uzyskać tę transformację również w Polsce, stworzyliśmy Polish Circular Hotspot, w ramach której chcemy skupić wszelkie aktywności i działania, które są  związane z  gospodarką obiegu zamkniętego, gospodarką cyrkularną - wyjaśnia Agnieszka Sznyk, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju.

W ramach tej inicjatywy będą działały między innymi samorządy. Na przykład miasta mogą  łączyć swoje siły, aby wdrażać rozwiązania w rodzaju smart city. Chodzi o to, aby życie w nich  stawało się bardziej przyjazne mieszkańcom i środowisku, aby  było bardziej proekologiczne. Platforma zrzesza także firmy i chce działać sektorowo. Na przykład, aby sektor tekstylny starał się produkować ubrania w sposób bardziej zrównoważony, z poszanowaniem środowiska. Przejawem takiego trendu  na świecie jest odejście od modelu posiadania na rzecz leasingu, nawet w odniesieniu do ... ubrań. W Holandii działa firma, z której można wypożyczyć dżinsy i przez rok płacić miesięczną opłatę. Zwrócone spodnie są odnawiane i udostępniane kolejnym zainteresowanym. Jeżeli to brzmi  dla kogoś zbyt  anegdotycznie, to poważniejszy przykład dotyczy choćby wind instalowanych w budynkach. One również są leasingowane, a zatem producent stara się je wyprodukować w taki sposób, aby działały jak najdłużej, a tam samym mniej surowców naturalnych zostało wykorzystanych przy wytworzeniu kolejnych tego rodzaju urządzeń.

Inicjatywa Circular Hotspot jest realizowana również w innych krajach. Rozwija się  w tej dziedzinie współpraca międzynarodowa czego wyrazem jest podpisanie podczas szczytu klimatycznego w Katowicach ( w grudniu 2018 r.) porozumienia o współpracy między Polish Circular Hotspot, a Holland Circular Hotspot, Circular Change (Słowenia), Zero Waste Scotland, Circular Norway oraz ministerstwem gospodarki  Luksemburga. Tym samym polski hotspot dołączył do najlepszych europejskich organizacji z obszaru gospodarki cyrkularnej.

- Chcemy wymieniać się wiedzą, doświadczeniami i pomagać firmom w znalezieniu partnerów, aby możliwe było wspólne stosowanie rozwiązań zrównoważonych ekologicznie, które pomogą w przekształceniu gospodarki w kierunku cyrkularnym - dodaje Agnieszka Sznyk.

W najbliższym czasie Polish Circular Hotspot zamierza nawiązać współpracę z województwem mazowieckim, w celu przeprowadzenia tak zwanego skanu miast czyli analizy wartości różnych sektorów gospodarki miejskiej, w jakim stopniu są one cyrkularne zrównoważone, odnawialne.

- Chcemy wiedzieć jak możemy pomóc, aby stały się one bardziej ekologiczne, jakie nowoczesne rozwiązania możemy zastosować, żeby produkcja odbywała się w sposób bardziej zrównoważony. Robimy to we współpracy z samorządem i biznesem, który takimi technologami dysponuje. Najpierw chcemy jednak przeanalizować gdzie i co powinniśmy zastosować i które z sektorów najbardziej potrzebują takiej pomocy - podkreśla Agnieszka Sznyk.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md

Logo NBP

Polecane

Wróć do strony głównej