X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ferie zimowe pod znakiem taniejącego paliwa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:00
Analitycy rynku paliw spodziewają się w przyszłym tygodniu dalszego ciągu obniżek cen paliw na stacjach. Nadal w lepszej sytuacji są tankujący benzynę, bo posiadacze diesli za litr paliwa płacą średnio 25 gr więcej.
Mimo wzrostu cen hurtowych ropy naftowej, na stacjach paliw ceny spadły o kilka groszy za litr benzyny i diesla.
Mimo wzrostu cen hurtowych ropy naftowej, na stacjach paliw ceny spadły o kilka groszy za litr benzyny i diesla.Foto: Pixabay

Jak czytamy w komentarzu analityków Biura Maklerskiego Reflex "od początku roku ropa Brent zdrożała już 15 proc. wywołując ponowne podwyżki hurtowych cen paliw na rynku krajowym".

Na stacjach taniej

"Tymczasem na stacjach w dalszym ciągu obserwujemy obniżki cen średnio o 3–4 grosze na litrze. W przypadku benzyny obniżki notujemy już od 13 tygodni, a oleju napędowego od 9 tygodni. Tym samym ceny benzyny 95 spadły do poziomu z kwietnia 2018 r. i są wyższe niż przed rokiem tylko o 8 groszy na litrze"- podał Reflex.

"Mniej korzystna sytuacja utrzymuje się dla posiadaczy diesli. Mimo spadku cen na stacjach, olej wciąż pozostaje droższy o 43 grosze na litrze wobec poziomu sprzed roku i droższy od benzyny średnio o 25 groszy. Po raz ostatni niewiele ponad 5 zł/l płaciliśmy na przełomie sierpnia i września 2018 r" - dodali eksperci Reflex.

Z kolei eksperci e-petrol napisali, że "aktualna sytuacja w polskich rafineriach jest odzwierciedleniem zmian na europejskim rynku paliw i nie zmieni się to w najbliższych dniach".

Słabszy dolar parasolem ochronnym

"Pewnym parasolem, chroniącym nas przed zwyżkami na rynku hurtowym może być dolar amerykański, którego kurs w ostatnim czasie zniżkuje, jest to bowiem waluta rozliczeniowa na rynkach ropy i paliw" - wskazali.

Jak podaje e-petrol.pl, "z naszych prognoz dla cen na hurtowym rynku paliw wynika, że w sobotę wzrostowy trend będzie jeszcze kontynuowany". Dla rynku detalicznego natomiast prognozy na nowy tydzień wskazują, że średnio za litr benzyny 95 trzeba będzie zapłacić między 4,69-4,82 zł, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 4,98-5,11 zł.

"Z korektą cen w dół mogą liczyć się właściciele samochodów z instalacją gazową, podobnie będzie w najbliższych dniach - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok. 2,23-2,31 zł" - przewiduje e-petrol.

Tańsze paliwo na ferie zimowe

Analitycy firmy Reflex wskazują również, że "ze spadków cen szczególnie zadowoleni będą podróżujący na zimowy wypoczynek. Od najbliższego weekendu rozpoczynają się zimowe ferie w części województw i nic nie wskazuje na to, żeby najbliższe dni przyniosły podwyżki cen na stacjach".

"Niewykluczone, że na części stacji zwłaszcza z cenami powyżej średniej krajowej możemy obserwować dalsze obniżki. Warto zwrócić jednak uwagę, że rosnące ceny paliw na rynku hurtowym, będą znacznie ograniczały miejsce do dalszych obniżek cen paliw na stacjach" - czytamy w analizie BM Reflex.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drożejąca ropa oznacza droższe tankowanie na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 17:16
Prawie 81 dolarów amerykańskich za baryłkę. Takiej ceny w Londynie nie widziano od 4 lat. Powód to wycofanie wielu państw z handlu z Iranem w wyniku amerykańskich sankcji, które wejdą w życie w listopadzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W przyszłym tygodniu możliwy wzrost cen paliw na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 13:05
Ewentualne wzrosty cen paliw dotyczą zwłaszcza oleju napędowego i autogazu - oceniają analitycy. Jako główny powód wskazują wysokie ceny ropy naftowej na rynkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwa: podwyżki powinny wyhamować

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 15:05
W mijającym tygodniu tankowanie oleju napędowego i autogazu było najdroższe od początku roku. Podwyżki w najbliższych dniach powinny jednak wyhamować, a kierowcy tankujący benzynę mogą liczyć, że na stacjach zapłacą mniej - przewidują analitycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paliwa powinny potanieć

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 15:01
Obniżki powinny być kontynuowane, w co najmniej w podobnej skali jak w tym tygodniu, a na części stacji korekty jednorazowo mogą przekraczać w przypadku benzyny ponad 10 gr za litr - podali analitycy rynku paliw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny benzyny podobne jak w maju tego roku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 14:20
Analitycy e-petrol prognozują, że na święta pojedziemy na tańszym paliwie. Natomiast BM Refleks przewiduje, że koniec roku nie przyniesie znaczących zmian cen na stacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zapłacimy za benzynę i diesla? O cenach zdecydują USA i Chiny

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:30
Rok 2018 był pierwszym spadkowym rokiem na rynku ropy od trzech lat. W ciągu 12 miesięcy cena za baryłkę amerykańskiej ropy spadła o prawie 25 proc., a za Brent o 19,5 proc. Nerwowa była zwłaszcza końcówka roku.
rozwiń zwiń