X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Do Polski rodacy przesyłają kilkanaście mld złotych rocznie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 12:40
Ponad 2,5 miliona Polaków przebywających poza granicami kraju przesyła regularnie pieniądze do Polski. Jeszcze kilka lat temu stanowiły one ponad 3 procent naszego PKB. Wraz z rozwojem gospodarki, ten udział maleje, choć transferowane sumy rosną.
Audio
  • O znaczeniu dla naszej gospodarki pieniędzy, które Polacy pracujący za granicą wysyłają do kraju, była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Najwięcej pieniędzy napływa do kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii.
Najwięcej pieniędzy napływa do kraju od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii.Foto: Pixabay

- Dziś udział transferów pieniędzy do Polski wynosi nieco ponad 1 procent naszego PKB, ale według Banku Światowego Polska należymy do państw, które dostają najwięcej gotówki od rodaków pracujących za granicą – mówił w radiowej Jedynce Tomasz Jaroszek, autor bloga finansowego, doradca tv.

Najwięcej z Wielkiej Brytanii

- Przelewy rzeczywiście najczęściej dokonywane są do małych miejscowości w Polsce – potwierdziła Julia Ławniczak, odpowiedzialna za polski rynek w firmie TransferGo. Dodała, że z doświadczenia jej firmy wynika, Polacy najwięcej pieniędzy przesyłają z Wielkiej Brytanii.

- Najwyższe jednorazowe przelewy dokonywane są z Norwegii – poinformowała.

Ważne pieniądze, ale nie tak, jak kiedyś

- W skali makro te pieniądze są ważne, ale nie aż tak, jak jeszcze dekadę temu – uważa Tomasz Jaroszek.

Całkowite transfery finansowe do Polski to kilkanaście miliardów zł rocznie. Dokładną sumę trudno podać, bo część pieniędzy jest przywożona w gotówce.

Aleksandra Tycner, ak, NRG