Pożyczkodawcy pozytywnie o projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych "ze zrozumieniem" przyjmuje plany Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczące zaostrzenia kar i doprecyzowania przepisów dotyczących lichwy. Dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprezentował projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

2019-02-14, 17:24

Pożyczkodawcy pozytywnie o projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Jak podało ministerstwo sprawiedliwości, nowe przepisy kończą z dowolnością w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty. Maksymalny limit dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych zostanie ustalony na 45 procent kwoty pożyczki w skali roku, a przy rozłożeniu rat na 6 miesięcy, dodatkowe koszty nie będą mogły przekroczyć 32,5 procent. Limit dodatkowych opłat w przypadku tak zwanych chwilówek zostanie ograniczony do 45 procent kwoty pożyczki w skali roku. Przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 procent. Zabezpieczenie pożyczek, na przykład w postaci hipoteki na nieruchomości, nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 procent.

Projekt przewiduje karę pozbawienia wolności do 5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone świadczenie pieniężne żąda zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.

Pożyczkodawcy: walka z patologiami to dobry krok

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych w komunikacie chwali chęć władz do walki z patologiami na rynku "chwilówek".

- Państwo nie powinno bezsilnie ignorować incydentów, które uzasadniają wprowadzenie zmian do Kodeksu karnego i innych ustaw. Stąd zrozumienie budzi chęć zdecydowanej reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości w celu zaostrzenia i doprecyzowania przepisów dotyczących karania przestępstwa ewidentnej lichwy. Mocne uderzenie w przedstawicieli półświatka przestępczego jest oczekiwane przez rynek legalnie działających instytucji pożyczkowych, gdyż to właśnie przykłady nadużyć występujących w szarej i czarnej strefie niszczą reputację legalnych przedsiębiorstw finansowych - czytamy w komunikacie Związku.

REKLAMA

Polski Związek Instytucji Finansowych wyraża przy tym nadzieję, że nowe regulacje nie ograniczą konsumentom dostępu do legalnych pożyczek, także "chwilówek". Deklaruje przy tym poparcie dla zmian, które mają ukrócić patologie na tym rynku.

- Nie chcemy jednak, aby negatywne przykłady działalności pseudopożyczkowej w dalszym ciągu rzutowały na działalność legalnego sektora reprezentowanego przez Związek, stąd nasza organizacja z uznaniem przyjmuje zapowiedź zmian w przepisach karnych oraz deklaruje, że włączy się w konsultacje projektu Ministerstwa Sprawiedliwości z nadzieją, że zgłaszane przez nas merytoryczne uwagi dotyczące rynku finansowego zostaną wzięte pod rozwagę - pisze Związek. W komunikacie pożyczkodawcy przypominają, że już dziś obowiązuje wiele regulacji dotyczących np. kosztów "chwilówek", apelują także do mediów, by w sposób precyzyjny mówiły o problemach na rynku pożyczek i nie nadużywały pojęcia "lichwa".

Naczelna Redakcja Gospodarcza, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej