more_horiz
Gospodarka

Ekspert: USA ważnym, ale nie pierwszoplanowym partnerem handlowym Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 18:45
Wizyta wiceprezydenta USA w Warszawie i konferencja dot. Bliskiego Wschodu to dobra okazja, by porozmawiać o polsko-amerykańskich stosunkach gospodarczych. O tym, jak one wyglądały po transformacji ustrojowej i jak one wyglądają dziś, mówił w radiowej Trójce Janusz Chojna z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, gość audycji "Bardzo Ważny Projekt".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zbitnev/Shutterstock.com

Gość Trójki przypomniał, że polski rynek cieszył się sporym zainteresowaniem Amerykanów w pierwszych latach po transformacji ustrojowej. Jak mówił, były to "brygady Marriotta", od nazwy hotelu w centrum stolicy. Dziś, po latach, ten entuzjazm opadł, a udział USA w eksporcie i imporcie Polski to 2,8 procent. Stany Zjednoczone są naszym ósmym partnerem handlowym.

- Jak widać, jest to pozycja ważna, ale mimo wszystko dość odległa - podkreślił Janusz Chojna. Jego zdaniem wynika to z tego, że nasze firmy są nadal nastawione raczej na współpracę i produkcję na rynki regionalne, a nie globalne - zaznaczył ekspert.

Jeśli chodzi o inwestycje amerykańskie w Polsce, to również jest to miejsce dość odległe, choć - jak zastrzegł Janusz Chojna - amerykańskie nakłady inwestycyjne w Polsce mogą być faktycznie kilkukrotnie większe, niż to jest ujmowane w oficjalnych statystykach. To dlatego, że spora część z nich jest realizowana pośrednio, na przykład przez spółki zarejestrowane w Luksemburgu.

Gospodarzem audycji był Wiktor Legowicz.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Wiktor Legowicz, md

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone handel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy odkryli Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 08:44
Na fali ożywienia gospodarczego polscy eksporterzy ruszyli za ocean. Jeśli utrzymają tempo, Stany Zjednoczone wejdą do dziesiątki największych handlowych partnerów Polski - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stany Zjednoczone wystąpią ze Światowej Organizacji Handlu?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 18:55
Kolejny wstrząs dla światowego handlu. Donald Trump grozi wyjściem ze Światowej Organizacji Handlu. Biały Dom jednocześnie renegocjuje porozumienie NAFTA i łagodzi podejście do ceł na stal i aluminium dla niektórych krajów. W tle jest wciąż niegasnący konflikt na linii Pakin-Waszyngton. Wydarzenia zza Oceanu dla Polski mogą oznaczać słabnącego złotego.
rozwiń zwiń