X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie we własność mieszkania, w którym działa firma. Co trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 12:50
Tylko do końca tygodnia można złożyć oświadczenie o wycofaniu się z pomocy publicznej. Chodzi o przekształcenie we własność na przykład mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma. W innym przypadku będzie trzeba oddać ogromną część wartości mieszkania, traktowaną jako pomoc publicza - a to może oznaczać poważne finansowe tarapaty.
Audio
  • O przekształcenie we własność m.in. mieszkania, w którym zarejestrowana jest firma - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Marcina Jagiełowicza.
Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza zmian w ustawie uwłaszczeniowej.
Resort inwestycji i rozwoju nie wyklucza zmian w ustawie uwłaszczeniowej.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/maky_orel

Data 31 marca jest ważna nie tylko dla firm, ale dla każdego kto dotychczas płacił gminie lub państwu za użytkowanie wieczyste.

Czego dotyczy ustawa?

Ustawa przekształceniowa dotyczy działek zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie obejmie jednak firmy prowadzone w mieszkaniach. Jak w każdym przypadku będzie polegało na spłacie 20 procent wartości nieruchomości rozłożonych na 20 rat.

Jednak w przypadku firm pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna - mówił w radiowej Jedynce Konrad Płochocki - dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Aby uniknąć tej sytuacji należy do 31 marca złożyć oświadczenie.

Na termin 31 marca powinni też zwrócić uwagę czekający jeszcze na zaświadczenie o przekształceniu użytkownicy wieczyści.

- Do tego dnia powinni zapłacić za użytkowanie nawet jeśli są przekonani, że do przekształcenia dojdzie - powiedział wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

Bonifikata nie dla przedsiębiorców

O to by opłata za użytkowanie została potraktowana jako opłata przekształceniowa trzeba będzie zadbać samemu - tak powiedzieli reporterowi Naczelnej Redakcji Gospodarczej urzędnicy jednego z magistratów.

Ustawa przewiduje też bonifikatę dla tych, którzy zdecydują się zapłacić wszystkie raty opłaty przekształceniowej za jednym razem. Ale uwaga - bonifikaty nie dotyczą przedsiębiorców.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwa sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:50
Resort inwestycji i rozwoju przypomina, że od początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Pogląd o dopuszczalności takiej umowy o przeniesieniu własności lokalu, podzielił Minister Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym dokładnie polega zniesienie użytkowania wieczystego?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 07:35
Od 1 stycznia zniesione zostało użytkowanie wieczyste. Na czym polega ta reforma i jak można z niej korzystać. Kto i na jakich warunkach objęty jest zmianami w użytkowaniu wieczystym? O tym w audycji "Jakim Prawem?" mówił mec. Przemysław Dziąg z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za użytkowanie wieczyste: płacimy w tym roku, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 18:30
Do 31 marca użytkownicy wieczyści powinni jak co roku zapłacić gminie 1 procent wartości mieszkania czy domu. Ale co z tymi, którzy czekają na zaświadczenie o przekształceniu działki we własność?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent Warszawy: procedura przekształceniowa nie zakończy się dla wszystkich w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:40
Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Ma to pomóc samorządom, ale też mieszkańcom. Termin tej opłaty mija z końcem marca.
rozwiń zwiń