Ulga podatkowa za patenty i wynalazki. Kto może z niej skorzystać?
W nowoczesnej gospodarce, opartej na wiedzy - rola patenów i znaków towarowych systematycznie rośnie. Dziś już po raz osiemnasty obchodzony jest Światowy Dzień Własności Intelektualnej.
2019-04-26, 13:19
Posłuchaj
- Często (patenty - red.) stanowią one główną wartość przedsiębiorstw - mówił w radiowej Jedynce Mariusz Kondrat, ekspert BCC.
Mowa jest tu często o setkach miliardów dolarów, np. w zeszłym roku agencja Interbrand wyceniła wartość nadgryzionego jabłka, czyli znaku towarowego firmy Apple na blisko 215 mld dolarów.
W Polsce takich marek na razie nie ma, ale kiedyś może uda się je stworzyć. Szansa jest tym większa, że z roku na rok rośnie w naszym kraju liczba zastrzeżonych wynalazków i wzorów użytkowych.
REKLAMA
- W 2018 roku - jak poinformowała Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej - wyniosła ona 5 tys 344.
Dwa rozwiązania
Polski przedsiębiorca, chcący rozwijać swój biznes, ma dwa rozwiązania - tworzyć własne technologie, bądź kupować je lub licencjonować od innych.
Stąd tak ważne jest to, aby coraz więcej sposób 2 milionów działających w Polsce firm tworzyło własne rozwiązania.
- Obecnie, wśród 192 krajów, które należą do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Polska sytuuje się między 18. a 19. pozycją, ale są i takie dziedziny, w których znajdujemy się w światowej czołówce - powiedziała Alicja Adamczak.
REKLAMA
- Duża część z nich powstaje polskich uczelniach. Tu jednak pojawia się problem, bowiem - jak mówił Mariusz Kondrat - znaczna ich część po uzyskaniu ochrony patentowej nie jest wykorzystywana.
Dla kogo IP Box?
Jedynym z rozwiązań, które mają zmienić ten stan rzeczy jest - funkcjonującą od początku tego roku ulga podatkowa, zwana IP Box.
Dzięki niej, podmioty, które uzyskują przychody z komercjalizacji własności intelektualnej, zapłacą podatek CIT lub PIT w wysokości zalewie 5 procent.
Na koniec grudnia ubiegłego roku w Polsce prawnie chronionych było blisko 328 tys. przedmiotów własności przemysłowej.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, ak, NRG
REKLAMA