Sto lat Państwowego Instytutu Geologicznego
100 lat obchodzi Państwowy Instytut Geologiczny - dziś Państwowy Instytut Badawczy. 7 maja 1919 roku uroczyście otworzył go minister przemysłu i handlu w rządzie Ignacego Paderewskiego - Kazimierz Hącia. Zadania, jakie wówczas postawiono przed Instytutem, były zarówno z zakresu geologii stosowanej, jak i teoretycznej.
2019-05-07, 13:07
Posłuchaj
- Do największych zasług Państwowego Instytutu Geologicznego należy opracowywanie kartografii geologicznej i skuteczne poszukiwanie złóż - mówił w radiowej Jedynce Adam Mydłowski, zastępca dyrektora Instytutu do spraw ogólnych.
Dziś Instytut zatrudnia ponad 800 osób i nie obawia się nowoczesności.
- Państwowy Instytut Geologiczny jest instytucją szacowną, ale obecnie dość skostniałą. Potrzebna jest państwowa służba geologiczna z prawdziwego zdarzenia - ocenia Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu do spraw polityki surowcowej państwa. Dodał, że zwiększone zostanie zatrudnienie i wynagrodzenia, bo pieniędzy będzie wówczas więcej, a pracy jest mnóstwo.
Ponad 60 procent powierzchni Ziemi jest zarządzanych przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego ONZ. Polska jest w czołówce państw prowadzących już takie badania.
REKLAMA
Koordynować je będzie właśnie Agencja Geologiczna wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego. Sam Instytut również zyska, badając choćby próbki pobrane z dna oceanicznego.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA