"Pieniądz nie śpi": czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić?

Odczytywanie wyroku ws. Amber Gold potrwa kilka miesięcy, choć jej twórcy zostali uznani już przez sąd za winnych. Tymczasem pionierem w tworzeniu piramid finansowych był Amerykanin włoskiego pochodzenia Charles Ponzi, który zbudował taką strukturę w Bostonie blisko 100 lat temu. Dziś sprawdzamy, jak działają takie piramidy.

2019-05-21, 09:30

"Pieniądz nie śpi": czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ronstik/Shutterstock.com

Posłuchaj

Czym są piramidy finansowe i jak się przed nimi chronić? (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Bloger ekonomiczny, ekspert platformy edukacyjnej kapitalni.org Tomasz Jaroszek wyjaśnia, że piramida finansowa to taka struktura (firma parabank itd.), która wypłaca zyski klientom z dłuższym starzem z wpłat, które wnoszą nowi klienci. To wymaga lawinowego napływu nowych osób, które chcą zainwestować. Gdy on ustanie - piramida upada, bo nie ma z czego wypłacać klientom zysków. Piramidy mogą działać latami, a część osób zyski z niej wyciągnie - zwraca uwaga Tomasz Jaroszek.

Jak się chronić?

Ekspert przypomina, że w Polsce prowadzenie piramid jest karane, nawet więzieniem. Jak zatem zorientować się, że mamy do czynienia z taką "firmą"? Tomasz Jaroszek radzi na przykład spojrzeć na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, dokładnie sprawdzić firmę, a także sprawdzić rynek - jeśli zysk jest zbyt wysoki w stosunku do średniego oprocentowania lokat w bankach, to tam gdzieś czai się ryzyko - i należy dokładnie to zbadać. I oczywiście - nie spieszyć się z powierzaniem naszych pieniędzy - mówi Tomasz Jaroszek.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej