more_horiz
Gospodarka

Szara strefa to około 20 proc. polskiego PKB. Amatorów podróbek nie brakuje

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 15:02
Polski handel każdego roku traci prawie 9,5 miliona złotych przez podróbki. Z unijnego rynku wycieka prawie 56 milionów euro - wynika z raportu opublikowanego przez unijny urząd ds. własności intelektualnej. Podróbki w Polsce wciąż mają się dobrze. Polacy najczęściej kupują podrobione ubrania i kosmetyki.
Audio
  • O rynku podróbek i stratach jakie przynosi on dla legalnej gospodarki była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Marcina Jagiełowicza.
Najwięcej podróbek na światowym rynku to ubrania i buty.
Najwięcej podróbek na światowym rynku to ubrania i buty.Foto: Pixabay

Szara strefa w Polsce - choć kurczy się każdego roku - wciąż stanowi około 20 procent polskiego PKB. Z ulicznych bazarków już dawno temu przeniosła się do internetu. Argument jest zawsze ten sam - niższa cena.

Według raportu najwięcej podróbek to ubrania, smartfony czy alkohol, ale też kosmetyki czy leki - powiedział Piotr Wołejko z Pracodawców RP i dodał, że w sieci

Polacy wciąż korzystają na przykład z nielegalnej muzyki, przyzwyczajeni że ta legalna jest niedostępna w Polsce. Mimo, że formalnie od kilku miesięcy działa unijna dyrektywa zakazująca geoblokowania, czyli ograniczania produktów internetowych tylko do niektórych rynków. Podróbki uderzają też w zatrudnienie. W raporcie czytamy, że likwidacja szarej strefy odblokowałaby w Polsce niemal 30 tysięcy miejsc pracy.

- Podrabiane produkty wiążą się nie tylko ze stratami jakie notują wielkie korporacje, ale często też z handlem ludźmi czy nielegalną pracą dzieci - powiedział Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów.

Jego zdaniem z roku na rok Polacy kupują coraz mniej podrobionych produktów. Czasami podróbka trafia do klienta - mimo, że liczył on na oryginał. W takim wypadku poza reklamacją klient może też zgłosić sprawę policji.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG
 


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem