X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Nowe prawo zamówień publicznych ma być szerzej otwarte na wykonawców

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 09:50
Nowe prawo zamówień publicznych to niezwykle oczekiwany akt prawny zarówno przez wykonawców, jak i zamawiających - powiedział Jakub Pawelec, ekspert Pracodawców RP. Dodał, że ważne, aby przetargi odbywały się na transparentnych zasadach i były konkurencyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: fot. Zoobek/Wikimedia Commons/CC

Projekt nowego Prawa zamówień publicznych (PZP), przygotowany w Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, zaakceptował w czerwcu Stały Komitet Rady Ministrów. Resort liczy, że projekt PZP już we wtorek trafi pod obrady rządu.

Szerszy udział wykonawców

Nowe przepisy mają przyczynić się do wzrostu liczby firm, w tym MŚP, startujących w przetargach oraz do tego, by pieniądze w systemie zamówień publicznych wydawane były w sposób uwzględniający np. wzrost innowacyjności.

Jak podkreślił Pawelec, nowa regulacja była poddana "bezprecedensowym konsultacjom w ramach profesjonalnego procesu prowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych".

- Dzięki temu udało się wypracować wiele rozwiązań otwierających zamówienia publiczne na szerszy udział wykonawców, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), jak również podkreślenie partnerskiego postrzegania procesu udzielania i realizacji zamówienia publicznego - wskazał.

Ekspert przypomniał, że znaczna część PKB realizowana jest właśnie za pośrednictwem zamówień publicznych.

- Z tego powodu krytycznie ważne jest, aby publiczne zlecenia przebiegały w sposób transparentny, a przede wszystkim możliwie konkurencyjny – w ostateczności przekłada się to na kieszeń każdego z nas, a przede wszystkim na jakość i innowacyjność dostarczonych rozwiązań - ocenił.

Upowszechnienie dobrych praktyk

Dlatego, jak powiedział, za "niezwykle istotne należy postrzegać zakaz kreowania warunków umów w sposób nieproporcjonalny dla jej stron, uelastycznienie zasady waloryzacji wynagrodzenia czy rozszerzenie dostępu do środków ochrony prawnej".

Zastrzegł jednak, że nawet najlepsze prawo nie spełni pokładanych nadziei, jeżeli będzie stosowane w niewłaściwy lub zbyt zachowawczy sposób. - W tym kontekście niezwykle istotne będzie upowszechnienie tak zwanych dobrych praktyk oraz wzorców dokumentów przetargowych, na podstawie których zamawiający będą mogli wprowadzać nowe rozwiązania do swojej praktyki - wyjaśnił.

Według niego ważne jest też, aby obie strony zamówień publicznych wymieniały się swoimi doświadczeniami. - Strona przedsiębiorców jest niewątpliwie gotowa i otwarta na szeroką współpracę w procesie wdrażania nowych przepisów - ocenił.

PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak