Czy kooperatywy wypełnią lukę na rynku mieszkań? Grunt to pozyskać grunt
Kolejnym elementem rynku mieszkaniowego w naszym kraju mają być kooperatywy mieszkaniowe. Budowa w takim systemie to przede wszystkim dużo niższe koszty. Projekt ustawy jest w konsultacjach społecznych i zbiera dobre opinie.
2019-07-08, 13:40
Posłuchaj
- Kooperatywy mieszkaniowe w Polsce już są - to oddolne inicjatywy kilku osób, które wspólnie budują dla swoich rodzin domy czy mieszkania - powiedział w radiowej Jedynce Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
- W obecnym stanie prawnym, żeby pozyskać grunt czy finansowanie na takie budownictwo potrzebna była bardzo często pomoc gminy - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk HRE Investments.
- W Polsce kooperatywy też budują - piąty budynek w tym systemie powstaje na Pomorzu - poinformowała Magdalena Ruszkowska-Cieślak, szefowa fundacji Habitat for Humanity.
- Na podstawie dotychczasowych doświadczeń widać, jak trudno jest otrzymać grunt i finansowanie właśnie dlatego, że jest to taka nie rozpoznana jeszcze forma przystępowanie wielu rodzin do wspólnej inwestycji budowlanej - dodaje Ruszkowska-Cieślak.
REKLAMA
Rodziny, które zakładają kooperatywę znajdują się w tak zwanej luce czynszowej są za bogate na mieszkanie komunalne i za biedne, żeby kupić je u dewelopera.
Projekt ustawy przewiduje, że należność za grunt będzie można spłacać przez 20 lat, a w ciągu pierwszych dziesięciu lat mieszkania nie będzie można sprzedać ani wynajmować.
Aleksandra Tycner, akg
REKLAMA