X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kobiety z rocznika 1953 będą miały wyższą emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 16:44
Senat w miniony piątek przyjął uchwałę, która pozwoli 40 tysiącom emerytek wystąpić o pieniądze. Chodzi o kobiety z rocznika 1953. Był to ostatni rocznik kobiet, które miały możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Audio
  • O tym, że kobiety z rocznika 1953 też będą miały wyższą emeryturę - mówiono w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Tomasza Matusiaka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dokument wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stanowi, że ustawodawca naruszył Konstytucję RP, kiedy z zaskoczenia wprowadził obniżkę emerytur pobieranych po wcześniejszych emeryturach.

- ZUS będzie działał zgodnie z ustanowionym prawem - zapewniała w radiowej Jedynce Maria Kuźniar z Biura prasowego ZUS.

- Obowiązkiem prawodawcy w sytuacji gdy TK wskazuje błędy w prawie, jest naprawienie tego prawa - skomentował Marcin Wojewódka, z Instytutu Emerytalnego.

- Kobiety będą miały pół roku, na złożenie do ZUS-u wniosku o przeliczenie świadczenia, bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat - dodał.

W środę (17 07 2019) uchwałą Senatu ma zająć się Sejm. Jeśli zostanie przyjęta, to możliwość wystąpienia o ponowne ustalenie wysokości emerytury będą miały wszystkie emerytki z rocznika 1953 - bez względu na to, na jakiej podstawie pobierają lub pobierały wcześniejszą emeryturę oraz czy od momentu wydania i doręczenia decyzji upłynął termin 5 lat.

Tomasz Matusiak, akg

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak