Nowa ustawa na ostatniej prostej. Ma ułatwić dostępność instytucji publicznych, zwłaszcza starszym i niepełnosprawnym

Sejmowa komisja infrastruktury jednogłośnie przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty będą mogły wystąpić o specjalny certyfikat potwierdzający, że spełniają wymagania dotyczące dostępności na poziomie wynikającym z przepisów.

2019-07-16, 17:15

Nowa ustawa na ostatniej prostej. Ma ułatwić dostępność instytucji publicznych, zwłaszcza starszym i niepełnosprawnym
W Sejmie trwają prace nad ustawą o dostępności, która ma ułatwić życie osobom starszym i niepełnosprawnym.Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

- Projekt ustawy zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno - komunikacyjnej - powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska - Jedynak podczas pierwszego czytania w Sejmie rządowego projektu ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. 

Podczas pierwszego czytania w komisji infrastruktury Biuro Legislacyjne zaproponowało szereg drobnych poprawek redakcyjnych i uszczegóławiających. Projekt został przyjęty jednogłośnie i skierowany do dalszych prac.

Zakłada on, że sektor publiczny, na przykład urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia, będą musiały zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. W praktyce oznaczać to będzie między innymi konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania specjalnego oznakowania, instalacji sprzętu lub urządzeń ułatwiających poruszanie się lub komunikację, w szczególności dla osób na wózkach, osób głuchych, osób niewidomych.

W indywidualnych przypadkach - jak wynika z projektu - podmiot publiczny będzie mógł zapewnić dostęp alternatywny, polegający w szczególności na zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami wsparcia asystenta.

Zgodnie z projektem powstanie też Fundusz Dostępności, z którego będą finansowane działania na rzecz dostępności, na przykład pochylnie, rampy czy windy w budynkach użyteczności publicznej i budynkach wielorodzinnych. Wsparcie z funduszu, będzie udzielane w formie pożyczki lub kredytu bankowego (z możliwością częściowego umorzenia) albo dotacji na częściową spłatę kapitału lub odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych ze środków innych niż środki funduszu. Koszt wdrożenia ustawy - jak wynika z uzasadnienia - ma wynieść 13,3 mld zł z czego 3,9 mld zł przeznaczy budżet państwa. 

Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty będą mogły wystąpić o specjalny certyfikat potwierdzający, że spełniają wymagania dotyczące dostępności na poziomie wynikającym z przepisów. Będzie on uprawniał do uzyskania pięciu procent zniżki we wpłatach przekazywanych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Projekt zakłada, że każdy będzie mógł złożyć skargę, na podmiot, który nie spełnia warunków dostępności do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozytywne rozpatrzenie skargi ma skutkować nakazem zapewnienia dostępności. Nie wywiązanie się z tego nakazu może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. 

Dzięki wdrożeniu przepisów ustawy poprawi się dostępność instytucji publicznych dla wszystkich osób, szczególnie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Chodzi przede wszystkim o zmiany architektoniczne, wyposażenie wnętrz (na przykład w pętlę induktofoniczną, która wspomaga słuch), aranżację przestrzeni (na przykład zainstalowanie specjalnego oznakowania w postaci elementów kontrastowych i wypukłych), zapewnienie możliwości skorzystania z treści publikowanych w dowolnej formie i formacie.

PAP, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej