Marnowanie żywności będzie kosztowało. 10 groszy za 1 kilogram

2019-07-18, 16:50

Marnowanie żywności będzie kosztowało. 10 groszy za 1 kilogram
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PIXABAY

W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności. Aż 42 proc. rodaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać produkty spożywcze. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Posłuchaj

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Projekt nowego prawa nakłada na sprzedawców m.in. obowiązek zawierania umów z organizacjami pozarządowymi na nieodpłatne przekazywanie żywności na cele społeczne. Więcej w radiowej Jedynce w audycji Tomasza Matusiaka.
+
Dodaj do playlisty

Projekt nowego prawa nakłada na sprzedawców m.in. obowiązek zawierania umów z organizacjami pozarządowymi na nieodpłatne przekazywanie żywności na cele społeczne. Chodzi o żywność, której kończy się termin do spożycia, a która obecnie jest przez sklepy przekazywana do utylizacji.

Każdy ze sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie zobowiązany do zawarcia umowy z organizacją społeczną, która zagospodaruje żywność i przekaże ją potrzebującym. Sklepy, które nie zastosują się do postanowień nowego prawa, mają przekazywać 10 groszy za 1 kilogram zmarnowanej żywności.

- Ustawa o przeciwdziałaniu żywności przybliża nas w kierunku czynienia dobra - powiedział w Sejmie Jak Krzysztof Ardanowski minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister zwrócił uwagę, że w ustawie nie chodzi tylko o kary dla podmiotów marnujących żywność, ważniejsze jest podzielenie się nią z potrzebującymi.

Marek Borowski - prezes  Federacji Polskich Banków Żywności przekonuje, że koszty związane z przekazywaniem produktów organizacjom charytatywnym, nie będą  większe niż te dotyczące obowiązkowej utylizacji.

- Podobne rozwiązania prawne funkcjonują w innych krajach europejskich, np. we Francji - poinformował Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Proponowana ustawa zdefiniuje pojęcie marnowanej żywności, producenta, sprzedawcy żywności oraz żywności na cele społeczne.

Pierwszy projekt ustawy powstał już w 2015 roku. W marcu 2019 r. Komisja Gospodarki i Rozwoju zakończyła prace nad ustawą.

Tomasz Matusiak, akg

Polecane

Wróć do strony głównej