Premier: rolnicy to grupa zawodowa i producenci, do których kierujemy największe wsparcie

2019-08-23, 19:52

Premier: rolnicy to grupa zawodowa i producenci, do których kierujemy największe wsparcie
Premier Mateusz Morawiecki . Foto: PAP/Waldemar Deska

- Zawiązujcie grupy producenckie, również grupy spółdzielcze, by móc konkurować ze wszystkimi w zachodniej Europie - apelował premier Mateusz Morawiecki w Miedźnie (woj. śląskie). Przypomniał także o działaniach rządu w ramach planu dla wsi, które mają wesprzeć polskie rolnictwo.

Podczas briefingu po wizycie w gospodarstwie rolnym premier przekonywał, że Polskie produkty rolne coraz lepiej sprzedają się w Europie Zachodniej, a także, że polscy rolnicy mogą zwiększyć sprzedaż na tamtych rynkach.

- Zachęcam wszystkich rolników, żeby móc konkurować ze wszytkami tam w zachodniej Europie, zawiązujcie grupy producenckie, tam gdzie się da, również grupy spółdzielcze - mówił premier.

Podkreślił, że jego rząd wprowadził nowe regulacje prawne, mające ułatwić i zachęcić rolników do tworzenia "takich najlepszych warunków do rozwoju".

- Dla nas rolnicy są grupą zawodową, ale też tymi producentami, do których kierujemy największe wsparcie - zapewniał premier. 

Mówił również o planie dla wsi, który - jak przypomniał - składa się na wiele konkretnych działań. Wymienił wśród nich m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze. Dodał, że należy pomagać rolnikom, aby obniżać ich koszty.

- Zwiększyliśmy tutaj nieruszaną kwotę od dawna - z 86 litrów do 100 litrów. Pierwszy raz wzrost od wielu, wielu lat - wyliczał szef rządu.

Wspomniał także o dopłacie do dużych jednostek przeliczeniowych. - Przy hodowli zwierząt hodowlanych również jest ta dopłata, bo zdajemy sobie sprawę z tego, żeby pomagać rolnikom, żeby obniżać koszty - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Kolejnym dużym programem jest rolniczy handel detaliczny - mówił premier. Jak zaznaczył, "skraca on drogę od pola do stołu".

- Wiadomo, że pośrednicy przez swoje różne działania zabierają część marży, zabierają część zysków od rolników i dlatego dla mniejszych rolników jest ważne to, co zmieniliśmy. (...) My wprowadzamy rolniczy handel detaliczny bez podatku, bez konieczności otrzymywania zgód w gminie. (...) Rolnik sam może do restauracji, do stołówek dostarczać znakomite polskie produkty rolne - powiedział szef rządu.

PAP, akg

Polecane

Wróć do strony głównej