X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Min. rolnictwa: walka z ASF musi być zintensyfikowana

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 09:20
Już ponad 40 ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto w tym roku w stadach hodowlanych na terenie Polski.
Audio
  • Z powodu ASF wybijane są w Polsce tysiące sztuk trzody chlewnej. Pojawiają się kolejne ogniska tej choroby w naszym kraju. O konieczności zintensyfikowania walki z ASF - mówił w radiowej Jedynce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Audycję przygotował Dariusz Kwiatkowski.
Dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdziły służby weterynaryjne pod Warszawą. Mowa o gminach Jabłonna i Nieporęt.
Dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdziły służby weterynaryjne pod Warszawą. Mowa o gminach Jabłonna i Nieporęt. Foto: Wikimedia Commons, Miokołaj Grycuk

Z powodu ASF wybijane są tysiące sztuk trzody chlewnej, co podcina ekonomiczne podstawy bytu wielu gospodarstw. Choroba jest też przyczyną coraz większych strat przetwórców mięsa, którzy nie mogą sprzedawać wieprzowiny poza granice Unii.

W ocenie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego walka z ASF musi być zintensyfikowana, przede wszystkim poprzez bardziej zdecydowane działania, zmierzające do redukcji populacji dzików, roznoszących zarazę.

Dodał, że polscy myśliwi nie realizują w dostatecznym stopniu zadań związanych z redukcją pogłowia dzików, bo "nie rozumieją, że od nich w dużej mierze zależy zwalczenie choroby".

Według Sławomira Izdebskiego - przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych - aby skutecznie walczyć z ASF koniecznie jest utworzenie Państwowej Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej. Miałaby ona przejąć część zadań od Polskiego Związku Łowieckiego.

Warto wierzyć w skuteczność zdecydowanych działań, bo na przykład Hiszpania walczyła z Afrykańskim Pomorem Świń przez około trzydziestu lat i dziś jest czołowym producentem wieprzowiny w Europie.

Dariusz Kwiatkowski, akg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak