X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Sejm uchwalił: niższa stawka PIT, wyższe koszty uzyskania. Korzystne rozwiązania dla 25 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 21:01
Sejm przyjął nowelizację m.in. obniżającą PIT z 18 do 17 proc. i koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. 
Audio
  • PIT ma zostać zmniejszony z 18 do 17 procent, podniesione mają zostać koszty uzyskania przychodów dla pracowników - zakłada projekt ustawy obniżającej podatek dochodowy. Mówi sprawozdawca projektu, Andrzeja Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości. (IAR)
  • Poseł Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej przekonywał podczas debaty w Sejmie o obniżce PIT, że klub PO-KO popiera obniżanie podatków, ale zarzucił rządowi, że dotąd podnosił podatki. (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Za nowelizacją głosowało 406 posłów, a 4 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz trafi ona do Senatu.

W Sejmie odbyły się trzy czytania rządowego projektu ustawy obniżającego PIT z 18 do 17 proc. oraz koszty pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Rozwiązania, które miałyby dotyczyć ok. 25 mln Polaków, mają obowiązywać od 1 października br.

Sejm odrzucił zgłoszoną podczas drugiego czytania projektu poprawkę, w której wnioskodawcy dodali artykuł zawierający zmiany do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

- Do projektu zmiany ustawy o podatku dochodowym nie można wrzucać innego rodzaju projektu zmian dofinansowania samorządów - powiedział podczas trzeciego czytania sprawozdawca projektu Andrzej Szlachta (PiS).

- To była poprawka Platformy Obywatelskiej, bo rząd nie rekompensuje tej utraty ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego" - oceniła Krystyna Skowrońska (PO-KO).

- Samorządy na rządach Prawa i Sprawiedliwości zyskały (...) na uszczelnieniu systemu podatkowego, na naszych działaniach, w wyniku których pieniądze przestały płynąć do mafii VAT-owskich, przestały płynąć do innego rodzaju oszustów, ale wzrosły dochody samorządów z PIT i z CIT o 26 mld zł, jeśli porównamy rok 2018 do roku 2015 - odpowiedział wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Projekt obniżki PIT ma przyspieszyć budowę klasy średniej w Polsce, więcej ludzi pojawi się też na rynku pracy - przekonywał w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Jest niezwykle ważny. Ma na celu przyspieszenie budowy klasy średniej w Polsce - budowy grupy ludzi, która będzie zarabiała więcej - na poziomie europejskim. Jest to cel celów - powiedział szef rządu.

- To jest dla budżetu dodatkowe obciążenie około 15-16 miliardów, ale z punktu widzenia gospodarczego i społecznego to znakomita inwestycja" - zaznaczył.

Obniżenie stawki podatku ma dotyczyć "wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej (w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego, czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) „ - wskazano w uzasadnieniu.

Podkreślono, że jest to "kolejny krok w kierunku obniżenia klina podatkowego". Projekt dopełnia zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane w ustawie dot. likwidacji podatku PIT dla młodych osób do ukończenia 26. Roku życia - dodano.

Według projektu "przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników mają trafić wyższe wynagrodzenia (netto). "Osoba zarabiająca np. 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) zyska rocznie 472 zł, a przy pensji 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) – zysk wyniesie rocznie 732 zł" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Po zmianach koszty uzyskania przychodów wyniosą: 250 zł miesięczne (jednoetatowcy) – obecnie 111,25 zł; 300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) – obecnie 139,06 zł; 3 000 zł roczne (jednoetatowcy, miejscowi) - obecnie 1 335,00 zł; 3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł; 4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł; 5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł - wyliczono.

IAR/PAP, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. obniżką PIT i wyborem prezesa NIK-u

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 07:47
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie mają między innymi pracować nad ustawą, obniżającą stawkę PIT. W planach jest też wybór nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. 
rozwiń zwiń