X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Koniec z marnowaniem żywności. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 11:52
Podpisywanie przez handlowców umów z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu im produktów spożywczych, karne opłaty za utylizację żywności, która nie trafiła do potrzebujących oraz prowadzenie działań edukacyjnych - to główne rozwiązania, zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
Audio
  • O wchodzącej dziś w życie ustawie mającej przeciwdziałać marnowaniu żywności - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Dariusza Kwiatkowskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Przepisy wchodzą w życie już dziś (18.09.2019), ale sklepy mają 5 miesięcy na podpisanie umów z organizacjami pożytku publicznego.

Ustawa nakłada na placówki handlowe obowiązek przekazywania produktów spożywczych, którym mija termin przydatności do spożycia, przedtem odbywało się to na zasadzie dobrowolności.

- Przewidziano okres przejściowy dla mniejszych sklepów, przy zastosowaniu kryterium powierzchni - wyjaśniała w radiowej Jedynce Anna Przetakiewicz z Federacji Polskich Banków Żywności. Jak mówiła - obowiązek przekazywania żywności przez pierwsze dwa lata będzie obowiązywać wyłącznie w sklepach powyżej 400 m2, a po dwóch latach nowe prawo będzie również dotyczyć sklepów powyżej 250 m2.

- Dla podmiotów, które nie będą realizować postanowień ustawy, w tym utylizować żywności, zamiast przekazać ją potrzebującym, przewidziano kary - przypomniała Anna Przetakiewicz.

- Zgodnie z treścią ustawy, sklepy wspólnie z organizacjami pożytku publicznego, mają też obowiązek przeprowadzenia raz w roku dwutygodniowej kampanii edukacyjnej, pokazującej jak nie marnować produktów spożywczych - zaznaczyła przedstawicielka Federacji Polskich Banków Żywności.

Uregulowania dotyczące kar są krytycznie oceniane przez przedsiębiorców, którzy skarżą się, że i tak mają bardzo dużo obciążeń.

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, podkreślił, że jego organizacja oczekiwała ustanowienia wyższej górnej granicy powierzchni dla sklepów zobowiązanych do przekazywania żywności.

Zdaniem Ptaszyńskiego zapowiedź ewentualnego stosowania sankcji nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli weźmie się pod uwagę sytuację, w jakiej znajdują się małe sklepy, które często - jak dodał - działają przy rentowności rzędu 1 procenta.

Po 18 miesiącach działania nowych przepisów ustawodawca przewidział ewaluację, czyli kolejne rozmowy i konsultacje dotyczące realizowania ustawy i dokonywania ewentualnych korekt.

Dariusz Kwiatkowski, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak