X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Na warszawskim parkiecie dominowały zwyżki. Mocno w górę: JSW, KGHM i Orange

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:10
WIG20 zyskał 0,9 proc. do 2.183,25 pkt., WIG zwyżkował 0,7 proc. do 57.418,58 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.647,38 pkt., a sWIG80, jako jedyny, spadł 0,2 proc. do 11.429,60 pkt. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę JSW, KGHM i Orange.
GPW (21 10 2019)
GPW (21 10 2019)Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Wśród indeksów sektorowych na uwagę zasługiwał silny wzrost WIG-górnictwo, który zyskał 4,7 proc., do czego przyczyniły się m.in. JSW i Bogdanka.

Zdaniem dyrektora departamentu analiz Pekao IB Marcina Gątarza silne wzrosty węglowych spółek mogły być związane z dobrym zachowaniem się sektora na rynkach bazowych.

- Indeks FTSE Metals&Mining zwyżkował dzisiaj dość wyraźnie, w związku z tym impuls dla polskich spółek mógł pochodzić z rynków bazowych. Dodatkowo wycena JSW spadła do takich poziomów, że wrażliwość spółki na dobre lub złe wiadomości jest wysoka - wyjaśniał analityk Pekao IB.

Obroty na GPW wyniosły 587 mln zł, z czego 484 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 po rozpoczęciu sesji minimalnie poniżej piątkowego zamknięcia wszedł w trend wzrostowy, który zakończył się w okolicach godz. 10.00. Od tej pory indeks poruszał się w trendzie bocznym.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA dominowały wzrosty – najsilniejsze w Pradze, gdzie PX zyskał 1,0 proc. Spadki wystąpiły jedynie w Turcji – BIST100 stracił 1,1 proc.

DAX zyskał 1,03 proc., a S&P500 zwyżkował 0,56 proc. o godz. 17.15.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: JSW – o 16,3 proc., KGHM – o 3,5 proc. i Orange – o 2,8 proc. Zwyżkowały również akcje PKO BP – o 1,2 proc. i PGNiG – o 0,9 proc.

Cena JSW wzrosła najsilniej w perspektywie jednej sesji od 5 września 2016 roku.

Podczas notowań KGHM opublikował wyniki operacyjne za wrzesień - sprzedaż miedzi w grupie KGHM wyniosła 67,5 tys. ton i była wyższa o 12 proc. rdr, a produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w tym czasie 58,6 tys. ton, co oznacza wzrost o 2 proc. rdr.

W trakcie poniedziałkowej sesji na rynku pojawiła się też informacja, że prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło zadeklarował, iż bank jest zainteresowany przejęciem atrakcyjnych aktywów na polskim rynku, jego obowiązkiem jest analizowanie pojawiających się okazji, a mBank spełnia warunek wielkości aktywów.

Natomiast po sesji PGNiG podał, że szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę w trzecim kwartale 2019 roku wyniósł 5,52 mld m sześc. wobec 5,11 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego.

- Najważniejsze pozycje, czyli produkcja gazu, produkcja i sprzedaż ropy, wolumeny dystrybucji czy struktura importu były bardzo bliskie naszym oczekiwaniom. Te dane są bardzo neutralne w stosunku do naszych prognoz - powiedział Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Dino Polska – o 3,5 proc., CCC – o 3,0 proc. i Lotos – o 1,2 proc.

Na rynek napłynęły dwie istotne informacje z otoczenia spółek handlowych (m. in. Dino Polska i CCC).

Według poniedziałkowego Dziennika Gazety Prawnej zawieszenie poboru podatku handlowego ma zostać przedłużone o kolejny rok - do 2021 r. - co mają sygnalizować przedstawiciele rządu w trakcie spotkań z pracodawcami.

Po otwarciu poniedziałkowej sesji inwestorzy poznali też najnowszy odczyt dla sprzedaży detalicznej - z szacunków GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu rdr wzrosła o 5,3 proc. wobec konsensusu wzrostu 8,0 proc. i wobec wzrostu o 6,0 proc. w sierpniu.

W trakcie poniedziałkowych notowań CCC podało w komunikacie prasowym, że otworzyło sklep o powierzchni ponad 1.000 m kw. w słoweńskim Mariborze, a w najbliższych tygodniach planowane są jeszcze trzy nowe otwarcia w miejscach, w których do tej pory obecna była marka Voegele.

Po zakończeniu piątkowej sesji Lotos ujawnił, że szacunkowy skonsolidowany wynik operacyjny wg metodologii LIFO powiększony o amortyzację, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, wyniósł w III kw. 2019 roku 0,86 mld zł.

- Szacunkowe wyniki Lotosu są słabsze do naszych oczekiwań. Prognozowaliśmy EBITDA na poziomie 925 mln zł w trzecim kwartale, a spółka podała, że jej wynik to 860 mln zł. To zauważalna różnica, która się rozkłada równo między upstream oraz segment produkcji i handlu - skomentował rezultaty analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Bogdanki - wzrost o 7,4 proc., Toya – o 6,8 proc. i Ciechu – o 4,9 proc.

Natomiast negatywnie wyróżniły się akcje Elemental Holding – spadek o 5,5 proc., Mabionu – o 4,8 proc. i Trakcji – o 3,8 proc. Straciły również notowania Asseco Poland – o 1,0 proc.

PAP, PolskieRadio 24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak