X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost popytu na paliwa, wyższe zyski dla sektora naftowego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:46
Zużycie trzech głównych gatunków paliw, czyli benzyny, oleju napędowego i LPG, wzrosło po trzech kwartałach tego roku o 4 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy rok wcześniej przekraczając 24,3 mln metrów sześciennych - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Aleksandr Lupin

Rok wcześniej w tym samym okresie konsumpcja trzech głównych gatunków paliw przekroczyła 23,4 mln metrów sześciennych.

Rośnie gospodarka, rośnie popyt na paliwa

- Od początku roku wyniki konsumpcji paliw płynnych w Polsce są korzystne dla sektora naftowego w Polsce. Skutkuje to zwiększonymi zyskami dla legalnie działających firm, ale też większymi wpływami do budżetu państwa z tytułu podatków, którymi obciążony jest sektor paliwowy w kraju. Większymi tym bardziej, że i ceny paliw w roku 2019 r. są nieco wyższe, co przekłada się na wzrost dochodów z VAT. Obserwowany w bieżącym roku wzrost sprzedaży paliw ma swoje podstawy we wzroście gospodarki i większych dochodach obywateli, ale też wpływa na niego skuteczna realizacja regulacji prawnych kontrolujących szarą strefę - informuje POPiHN.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Na stacjach benzynowych obowiązują nowe oznaczenia paliw. Sprawdź, co się zmieniło

Z danych wynika, że przez pierwsze trzy kwartały utrzymywał się w Polsce trend wzrostowy dla zakupów benzyn silnikowych, oleju napędowego, paliwa lotniczego JET oraz gazu płynnego LPG. Mniejsze zainteresowanie wykazano w przypadku obu gatunków olejów opałowych – lekkiego i ciężkiego.

Wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe

W roku 2019 utrzymany został wzrost zapotrzebowania na benzyny silnikowe, ale przy jednoczesnym wzroście zainteresowania autogazem. Może mieć to związek ze zwiększeniem zakupów samochodów z silnikami benzynowymi niż z silnikami wysokoprężnymi.

POPiHN komentuje, że w od stycznia do końca września rynek gazu płynnego LPG zwiększał się, przy jednoczesnym obniżeniu tzw. reeksportu tego gatunku paliwa, co pokazuje wciąż stabilną pozycję wspomnianego paliwa na rynku polskim.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rośnie sprzedaż paliw. Największe wzięcie ma olej napędowy

- Nadal dobrze rośnie zapotrzebowanie krajowe na paliwo lotnicze Jet, na co wpływa wzrost podróży lotniczych w kraju, ale też korzystna oferta zakupowa dla przewoźników międzynarodowych, operujących na naszych lotniskach.

Szara strefa w defensywie

Spadki zapotrzebowania notowano dla obu gatunków olejów opałowych, co było skutkiem warunków pogodowych. Może również dobrze świadczyć o służbach kontrolnych, eliminujących z rynku sprzedawców paliwa, które mogłoby być wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, jak to często bywało w przeszłości - poinformowała POPiHN.

PAP, PR24, akg

Zobacz więcej na temat: paliwa vat benzyna lpg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie sprzedaż paliw. Największe wzięcie ma olej napędowy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:44
Kolejny rok z rzędu rosła sprzedaż paliw w Polsce. Ze wstępnych szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że w 2017 roku w porównaniu z rokiem poprzednim w naszym kraju sprzedano blisko 11 procent paliw więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na stacjach benzynowych obowiązują nowe oznaczenia paliw. Sprawdź, co się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 17:39
Od 12 października na wszystkich stacjach paliw w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe oznaczenia paliw. Zmiany wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2018 zyskowny dla Orlenu, ale nie tak jak poprzedni

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 08:25
Ponad 5,51 mld zł zysku osiągnęła grupa kapitałowa PKN Orlen za 12 miesięcy 2018 r. przy wyniku ponad 7,17 mld zł w analogicznym okresie 2017 r. – wynika z opublikowanych w przez koncern danych finansowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny paliw i ropy. Analitycy: nie należy spodziewać się podwyżek

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:05
Jak wskazuje Biuro Maklerskie Reflex, wzrosty cen w hurcie po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej zostały w tym tygodniu częściowo zniwelowane - m.in. dlatego, że ropa potaniała, ale także dlatego, że krajowe rafinerie zmieniły swoją politykę cenową - ocenia Reflex.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce przybywa stacji benzynowych. Najwięcej należy do Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:08
Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego liczba działających w Polsce stacji paliwowych zwiększyła się na koniec września tego roku o 42 obiekty i wynosiła 7807. Większość rynku paliw kontrolują krajowe koncerny.
rozwiń zwiń