Marcin Horała: rząd chce, aby budowa CPK rozpoczęła się w 2023 roku
W 2020 r. rozpocznie się proces negocjacji i dobrowolny wykup gruntów pod CPK - poinformował Pełnomocnik Rządu do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
2019-12-17, 11:59
- W związku z budową CPK w nadchodzącym 2020 roku trzeba przedsięwziąć cztery kroki. Po pierwsze - przedstawić zmiany w prawie, tak by skrócić procedury administracyjne i zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. Kolejnym elementem jest rządowy wieloletni plan finansowania inwestycji, który będzie wpisany do wieloletnich planów finansów publicznych - powiedział Horała.
Jak dodał, następnym krokiem ma być wybór doradcy strategicznego, czyli jednego z największych światowych lotnisk. Marcin Horała stwierdził, że rozmowy na ten temat toczą się m.in. z lotniskami w Singapurze, Seulu i Tokio. Doradca strategiczny będzie przygotowywał tzw. master plan lotniska, a potem będzie partnerem przy realizacji inwestycji.
Powiązany Artykuł
Marcin Horała: chcemy być krajem z pierwszej ligi także w sensie transportowym
Czwartym elementem jest rozpoczęcie procesu negocjacji i dobrowolny wykup gruntów - po to, by zacząć gromadzić ziemię w miejscu, gdzie lotnisko ma powstać.
REKLAMA
- Teren lotniska jest większy nawet niż jedna gmina. Prawdopodobnie cały węzeł będzie zajmował teren na pograniczu kilku gmin, ale największa część jest w gminie Baranów - dodał.
Horała podkreślił, że CPK to projekt przebudowy, uracjonalnienia systemu transportowego kraju. Zauważył, że system ten jest obecnie dosyć chaotyczny i jest wynikiem różnych historycznych zaszłości.
REKLAMA
Wiceminister poinformował, że są kierunki, na których realny czas przejazdu dostępny dla przeciętnego obywatela jest zaskakująco długi w stosunku do odległości np. przejazd z Warszawy na Pomorze Środkowe.
- My chcemy zbudować taki spójny system komunikacyjny kraju - dodał.
Zaznaczył, że zakładany termin pierwszej operacji lotniczej na CPK to koniec 2027 r., ewentualnie przełom lat 2027/2028.
Powiązany Artykuł
Przyspiesza budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego
Jak mówił, ostatnia zaktualizowana wycena komponentu lotniskowego CPK to 25 mld zł. CPK będzie budowała spółka z dużym udziałem polskim. Finansowanie przedsięwzięcia ma być rynkowe, czyli np. poprzez kredyty, obligacje itp.
Pełnomocnik poinformował też, że celem rządu jest, by budowa CPK rozpoczęła się w 2023 r.
REKLAMA
Horała podkreślił, że rząd zakłada taki termin, ale będzie to trudne do osiągnięcia i na pewno będzie wymagało zmiany prawa, np. tak, by pierwsze prace przygotowawcze, ziemne były możliwe jeszcze przed wydaniem ostatecznego, prawomocnego pozwolenia na budowę. Zaznaczył, że takie rozwiązania są przewidziane w innych specustawach.
Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną, węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.
REKLAMA
CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha. W pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.
PAP, PR24, akg
REKLAMA