X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Znamy decyzję URE w sprawie cen prądu. Zatwierdzona tylko taryfa Taurona

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 16:50
Średnio 12 proc. więcej zapłacą za prąd w 2020 r. odbiorcy Taurona. Taryfy trzech innych wielkich sprzedawców nie zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nie mogą oni zatem od 1 stycznia 2020 r. zmienić taryf, obowiązujących w 2019 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Jak poinformował prezes URE Rafał Gawin zatwierdzona taryfa - dla spółki Tauron Sprzedaż - przewiduje ok. 20 proc. wzrost ceny energii elektrycznej od początku 2020 r. Razem z nowymi taryfami dystrybucyjnymi, na rachunku przeciętnego gospodarstwa domowego w taryfie G11 miesięczny wzrost będzie rządu 9 zł, w przypadku taryfy G12 - ok. 15 zł. Średnio o 12 proc.

energetyka free1200.jpg
Jacek Sasin: zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły nowych cen prądu

Prezes URE zatwierdził też taryfy dystrybucyjne na 2020 r. dla pięciu dystrybutorów oraz taryfę operatora przesyłowego. Jak podkreślał prezes Gawin, w przypadku dystrybucji wzrost miesięcznego rachunku przeciętnego odbiorcy z grupy gospodarstw domowych wyniesie od 0,60 zł do 1,80 zł.

W przypadku trzech pozostałych przedsiębiorstw - sprzedawców z grup PGE, Energa i Enea - taryfy na sprzedaż prądu nie zostały zatwierdzone.

- Uznaliśmy, że nie możemy uznać propozycji taryf tych sprzedawców(...) Nie mogłem przychylić się do wniosków przedsiębiorstw, które pomimo kilku rund negocjacji nie zdecydowały się przystać na poziom taryf akceptowalny z punktu widzenia nadrzędnych celów regulacji. Przekazane przez sprzedawców informacje oraz porównanie warunków funkcjonowania rynku energii elektrycznej w roku 2019 z przewidywaniami na rok 2020, nie uzasadniają - w naszej ocenie - oczekiwanego przez przedsiębiorstwa wzrostu przychodu - oświadczył Gawin.

Jak tłumaczył prezes regulatora nadrzędnym celem jego działania jest równoważenie interesów uczestników rynku - przedsiębiorstw energetycznych  i odbiorców energii - w tym przypadku gospodarstw domowych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Będą rekompensaty za wzrost cen prądu dla sektora energochłonnego. Ustawa z podpisem prezydenta

Jak tłumaczył prezes regulatora nadrzędnym celem jego działania jest równoważenie interesów uczestników rynku – przedsiębiorstw energetycznych – i odbiorców energii – w tym przypadku gospodarstw domowych.

- Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy równoważy interesy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców, uwzględniając aktualne warunki funkcjonowania rynku i sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, taryfy nie mogą być zatwierdzone - powiedział.

Decyzja URE oznacza, że sprzedawcy z grup PGE, Energa i Enea nie mogą zmienić cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2020 roku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Polskie firmy mogą już handlować energią na europejskim rynku

W związku z tym - zgodnie z obowiązującym prawem - dla swoich odbiorców w gospodarstwach domowych, rozliczanych na podstawie zatwierdzanej taryfy, muszą stosować stawki, które prezes URE zatwierdził w ostatnim postępowaniu - tj. w taryfie na rok 2018 (na 2019 nie było zatwierdzanych taryf z uwagi na decyzję rządu o zamrożeniu cen tzw. ustawą prądową).

- Zmiany w rozliczeniach od 1 stycznia 2020 r. mogą zatem wynikać jedynie ze zmiany taryfy dystrybutora energii elektrycznej - wyjaśnił regulator.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nocna taryfa za energię pomoże w walce ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 15:30
Cztery największe spółki energetyczne ogłosiły znaczące obniżki cen energii elektrycznej w ramach tzw. taryfy antysmogowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamrożone będą tylko ceny prądu, a nie opłaty sieciowe

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 08:01
W nocy sejm przyjął nowelizację ustawy o cenach energii elektrycznej. To efekt zastrzeżeń Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę, że przepisy odbierają uprawnienia Urzędu Regulacji Energetyki do zatwierdzenia taryf dystrybucyjnych i przesyłowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty za wzrost cen prądu dla firm i samorządów: szansa na konsensus z Komisją Europejską

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:07
Minister energii jest blisko uzgodnienia ostatecznego konsensusu z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za ceny prądu - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dla gospodarstw domowych ceny będą utrzymane mniej więcej na poziomie poprzedniego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny prądu. Ministerstwo Energii porozumiało się z KE ws. szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 11:35
Rozliczenie wyższych cen prądu za pierwsze półrocze 2019 odbędzie się według cen z czerwca 2018 roku, od lipca ceny pozostaną zamrożone dla gospodarstw domowych, jednostek finansów publicznych i szpitali - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Energii. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawili efekty uzgodnień z Komisją Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą rekompensaty za wzrost cen prądu dla sektora energochłonnego. Ustawa z podpisem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 18:18
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą system rekompensat za wzrost cen energii dla firm z sektora energochłonnego. Pierwsze wypłaty będą realizowane w przyszłym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: zrobimy wszystko, by gospodarstwa domowe nie odczuły nowych cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 11:10
- Powiedziałem, że gospodarstwa domowe nie zapłacą więcej za prąd i to podtrzymuję. Rząd ma przygotowane pewne rozwiązania prawne, mogą to być rekompensaty dla odbiorców - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń