Sędziowie podkreślili, że Francja nie może wymagać od Airbnb posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, bo nie notyfikowała tego wymogu Komisji Europejskiej.
TSUE: serwis Airbnb wyłączony z przepisów dotyczących pośredników nieruchomości
Serwis Airbnb nie może być objęty wymogami takimi jak pośrednicy nieruchomości, bo jest to przede wszystkim platforma online - zdecydował Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie, która może przełożyć się na traktowanie usługodawcy w innych państwach.
2019-12-19, 16:16
Wskazali przy tym, że służący do rezerwacji noclegów przez internet Airbnb to tzw. usługa społeczeństwa informacyjnego, którą reguluje dyrektywa o handlu elektronicznym, a nie jak chciała strona francuska wyłącznie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
Dla amerykańskiej korporacji taki wyrok oznacza wyłączenie z europejskich przepisów dotyczących pośredników nieruchomości, co mogłoby skomplikować jej działanie na Starym Kontynencie.
REKLAMA
Orzeczenie TSUE to konsekwencja skargi wniesionej przez Stowarzyszenie na rzecz zakwaterowania i turystyki zawodowej we Francji (AHTOP) przeciwko platformie pośredniczącej między oferującymi nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, a osobami poszukującymi tego rodzaju zakwaterowania.
Powiązany Artykuł
Francuskie stowarzyszenie argumentowało, że Airbnb nie ogranicza się do umożliwienia nawiązania kontaktu obu stronom, ale wykonuje działalność pośrednika w obrocie nieruchomościami, mimo iż nie posiada do tego licencji. To z kolei byłoby naruszeniem tzw. ustawy Hougueta, która nad Sekwaną jest stosowana do działalności agentów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bunt francuskich hotelarzy. Nie pomogą przy organizacji igrzysk olimpijskich
Airbnb broniło się wskazując, że dyrektywa o handlu elektronicznym stoi na przeszkodzie takiemu uregulowaniu. Odpowiadając na pytanie francuskiego sądu w tej sprawie TSUE podzielił argumenty korporacji, uznając ją za platformę internetową, a nie agenta działającego na rynku nieruchomości.
REKLAMA
- Charakter powiązań istniejących pomiędzy usługą pośrednictwa a świadczeniem usługi zakwaterowania nie uzasadnia wykluczenia możliwości uznania owej usługi pośrednictwa za "usługę społeczeństwa informacyjnego" - podkreślił TSUE.
Sędziowie w Luksemburgu zarzucili przy tym Francji, że ta nie poinformowała KE, że chce objąć Airbnb wymogiem posiadania licencji.
Spółka przyjęła decyzję TSUE z zadowoleniem, podkreślając, że współpracuje z lokalnymi władzami by pomagać gospodarzom w przestrzeganiu zasad i płaceniu odpowiednich podatków.
PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA