CPK ma przyspieszyć rozwój superszybkich kolei w Polsce. Francja służy wsparciem

Jedną z dziedzin, w których rysują się nowe szanse na polsko-francuską współpracę jest kolejnictwo. Niewykluczone, że Francuskie Koleje SNCF doradzą Polsce w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Wysokich Prędkości. 

2020-02-03, 09:00

CPK ma przyspieszyć rozwój superszybkich kolei w Polsce. Francja służy wsparciem
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Koleje te obsługiwałyby planowany Centralny Port Komunikacyjny, którego głównym elementem będzie wielkie lotnisko.

Powiązany Artykuł

tgv francja free1200.jpg
Do CPK Kolejami Dużych Prędkości. Francuzi podzielą się z nami know-how

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował niedawno, że na doradztwo przyznano unijne wsparcie w wysokości od 2,1 do 3 mln zł.

- Nasza współpraca będzie obejmowała konsultacje, w ramach których SNCF przedstawi m.in. rozwiązania i regulacje dotyczące KDP, uwzględniające specyfikę polskiego rynku - mówił wiceminister.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

cpk-1200-free.jpg
"Będzie napędzał naszą gospodarkę". Premier o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

- W ramach projektu CPK chcemy również rozwinąć w Polsce Koleje Dużych Prędkości, których obecnie w nie mamy. Potrzebujemy więc partnera międzynarodowego, który ma doświadczenie w takich kolejach, z którym będzie można prowadzić dialog techniczny, wymieniać doświadczenia, pozyskać wiedzę na temat aspektów prawnych i organizacyjnych funkcjonowania takich kolei - dodał wiceszef resortu infrastruktury i nie wykluczył, że być może uda się przyciągnąć do Projektu CPK także innych partnerów.

Powiązany Artykuł

pendolino 1200 shutterstock.jpg
Kiedy polskie pociągi pojadą szybciej? Członek zarządu PKP S.A. wyjaśnia

- Na całym świecie takich partnerów szukamy, ale SNCF będzie pierwszym europejskim partnerem, z którym będziemy prowadzić dialog i przygotowywać Polskę do wdrożenia, budowy i operowania Kolejami Dużych Prędkości - zaznaczył Horała.

REKLAMA

Na współpracy z SNCF mógłby zyskać nie tylko Centralny Port komunikacyjny, ale też polskie koleje - PKP Intercity, PKP Polskie Linie Kolejowe, Instytut Kolejnictwa czy Urząd Transportu Kolejowego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Budowa Kolei Dużych Prędkości. Pociągi będą osiągać 250km/h

REKLAMA

- Współpraca z partnerem zagranicznym jest wskazana, ponieważ dotychczas w Polsce nie budowano KDP. Francja to ojczyzna TGV, czyli najszybszych kolei w Europie. Dla spółki CPK ma to znaczenie pierwszorzędne. Zależy nam na tym, żeby doprowadzić do uruchomienia systemu KDP we współpracy z najlepszymi w Europie - ocenia prezes CPK Piotr Nalepszak.

Przypomnijmy, że bardzo ważną częścią CPK będą inwestycje kolejowe, w tym węzeł kolejowy niedaleko lotniska i połączenia umożliwiające szybki przejazd między Warszawą a największymi miastami kraju.

Podczas budowy CPK powstanie ponad 1,6 tys. km linii - w pierwszej kolejności 140 km linii dużych prędkości, linia igrek, czyli Warszawa-CPK-Łódź oraz pierwszy fragment Centralnej Magistrali Kolejowej Północ z Korytowa (w rejonie Żyrardowa) do CPK.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Lotnisko Twitter PANSA-1200.jpg
Horała: są pierwsze firmy gotowe sfinansować CPK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej