Miliony euro z funduszy norweskich na geotermię i małe elektrownie wodne. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać

2020-02-08, 15:00

Miliony euro z funduszy norweskich na geotermię i małe elektrownie wodne. Sprawdź, czy możesz się o nie ubiegać
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Alberto Masnovo

Dwa polskie ministerstwa podpisały z Norwegią porozumienie na przekazanie Polsce funduszy na rozwoj Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) takich jak: geotermia, elektrownie wodne, biomasa. Beneficjentami programu będą samorządy, gospodarstwa domowe, szkoły oraz miasta.  

Umowy w sprawie realizacji nowego programu, finansowanego ze środków Funduszy norweskich i EOG, podpisali Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, Olav Myklebust oraz Minister Klimatu, Michał Kurtyka.

Budżet programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu" to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro to wkład krajowy.

To III edycja programu na rzecz ekologii

- Uruchamiamy dzisiaj największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG. Dbanie o środowisko to nie tylko wielkie przedsięwzięcia, takie jak dążenie do gospodarki zeroemisyjnej, to również edukacja uczniów na temat ekologii i zmian klimatycznych– podkreślała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Powiązany Artykuł

badania mózg free shutt 1200.jpg
Miliony euro z funduszy norweskich na wsparcie badań naukowych w Polsce

Wdrażanie programu powierzono Ministerstwu Klimatu, które będzie współpracować z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Środowiska (NEA), Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE), Krajową Agencją ds. Energii Islandii (OS)

Kto może otrzymać norweskie pieniądze ?

O wsparcie programu będą mogły się ubiegać, w zależności od naboru, m.in. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy.  A także przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym producenci energii i ciepła lub właściciele małych elektrowni wodnych.

 

Wnioski na poprawę sprawności energetycznej

Ministerstwo Klimatu planuje trzy grupy naborów wniosków o dofinansowanie. W pierwszej z nich, zaplanowanej na II kwartał 2020 roku, będzie można ubiegać się o wsparcie na ochronę gatunków i siedlisk, zabezpieczenie przed inwazyjnymi gatunkami obcymi i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się, poprawę efektywności energetycznej budynków szkolnych, rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach.

Norweskie pieniądze na proekologiczną edukację uczniów

Druga grupa naborów, która rozpocznie się w II kwartale 2020 roku, skoncentrowana będzie na działaniach podnoszących świadomość wśród uczniów w zakresie łagodzenia zmian klimatu i dostosowywania się do nich. W ramach tej tury będzie można ubiegać się również o dofinansowanie działań związanych z budową lub modernizacją miejskich systemów grzewczych, eliminacją indywidualnych źródeł ciepła czy budową instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej.

Fundusze na budowę małych elektrowni wodnych i geotermię

Na III kwartał 2020 roku zaplanowana jest trzecia grupa naborów, w której o dofinansowanie będą mogli starać się wnioskodawcy działający w obszarze budowy źródeł ciepła z wykorzystaniem energii geotermalnej, zwiększenia wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych oraz wzmocnionego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Pomoc od 45 do 100 proc. na proekologiczne inwestycje

O największe pieniądze, od 1 do 7 milionów euro, będą mogli się ubiegać beneficjenci realizujący projekty związane z rozwojem wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej oraz budowy lub modernizacji miejskich systemów grzewczych i usuwania indywidualnych źródeł ciepła.


Powiązany Artykuł

Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Fundusze Norweskie: 100 mln euro na rozwój przedsiębiorczości i innowacje

Poziom dofinansowania w Programie wyniesie od 45 procent do 100 procent i będzie uzależniony od charakteru danego obszaru, a także od maksymalnych limitów związanych z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Norwegia od lat wspiera polskie wysiłki na rzecz klimatu

Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. W ostatniej, drugiej edycji Funduszy – 2009-2014 – pula środków dla Polski wynosiła 578,1 miliona euro. Umożliwiła ona dofinansowanie ponad 1300 projektów. W III edycji Funduszy Polska, z alokacją brutto 809,3 milionów euro (z łącznej puli ponad 2,8 miliarda euro), podobnie jak w poprzednich edycjach, pozostanie największym beneficjentem tych pieniędzy w UE.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/SW

Polecane

Wróć do strony głównej