X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes ZUS: emeryci w kwietniu dostaną trzynastki, ale aż 40 proc. z nich chce nadal pracować

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:20
Wszystko jest gotowane do wypłaty 13. emerytury, która będzie wypłacona już w kwietniu wszystkim, którzy na koniec marca będą mieć uprawnienia do świadczeń emerytalno-rentowych - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu ubezpieczeń Społecznych. Dodała jednak, że z najnowszego raportu ZUS wynika, że ok. 40 proc. Polaków nie odchodzi na emeryturę mimo uzyskania odpowiedniego wieku, tylko nadal pracuje.
Audio
  • Gość "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 - prezes ZUS Gertruda Uścińska - mówi m.in. o przygotowaniach do wypłaty 13. emerytury. (Anna Grabowska)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Emerytury będą wypłacone (…) bez żadnego wniosku. Jesteśmy przygotowani do wypłaty 13 emerytur w normalnych terminach płatności świadczeń – podkreśliła prezes ZUS. Poinformowała, że otrzyma je ok. 10 mln osób i będzie to koszt ok. 12 mld zł.

Kolejna dobra wiadomość dla emerytów to tegoroczna waloryzacja, która wyniesie  3,56 proc., ale nie mniej niż 70 zł brutto w przypadku emerytur i 50 zł brutto w wypadku rent.

- Waloryzację kwotową otrzyma ok. 54 proc. wszystkich świadczeniobiorców – zaznaczyła prof. Gertuda Uścińska.

- Wczoraj Prezydenta podpisał ustawę i waloryzacji (…) a więc zgodnie z już obowiązującym prawem rozpoczęliśmy wielki proces waloryzacji świadczeń (…). Jest to łączeni z waloryzacją w KRUS i w systemach mundurowych jest to 9 mld 200 mln zł – wyjaśniała przypominając, że waloryzacja dotyczy również rent rodzinnych, rent z tytułu niezdolności do pracy.

Prezes ZUS przekazała na antenie PR24 informacje z najnowszego raportu ZUS dotyczącego pracy emerytów oraz osób w wieku emerytalnym.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 14. emerytura. Minister rodziny zdradza, kiedy może być wypłacona

- Monitujemy wszystkie procesy korzystania z prawa do emerytur i mamy pierwsze analizy dotyczące decyzji w sprawie opóźniania przechodzenia na emerytury. Z chwilą powrócenia do poprzedniego wieku emerytalnego, w latach 2018-2017 ponad 83-84 proc. osób uprawnionych natychmiast przechodziło na emeryturę. Natomiast w latach 2018-2019 zaobserwowaliśmy zmianę i wyraźną poprawę. W 2018 r. na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego przeszło jedynie 57 proc. uprawnionych, 36 proc. w ciągu roku, a 6 proc. opóźniło przejście na emeryturę o rok lub dłużej. W ubiegłym roku zachowaliśmy ten znakomity wynik: 60 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 25 proc. W ciągu roku, a 15 proc. odłożyło tę decyzję na później – poinformowała.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent podpisał nowelizację podnoszącą najniższe emerytury

Jak wyjaśniała wynika to z coraz większej świadomości Polaków, że dłuższa praca, o ile jest możliwa, oznacza wyższą emeryturę. Pomocą służą im doradcy emerytalni w ZUS. Korzystnie na decyzje o dłuższej pracy wpływa dobra sytuacja na rynku pracy i coraz większe zapotrzebowanie ze strony pracodawców na pracę osób starszych.

- Skoro udaje się przekonać 40 proc. uprawnionych do odłożenia decyzji o przejściu na emeryturę to oznacza, że większość z nich jest na to gotowa ze względu na dobrą sytuację na ryku pracy. Czasem jest też motywacja ekonomiczna czyli wypłaty różnego rodzaju nagród premii, ale najczęściej motywacja dalszego trwania na rynku pracy w dotychczasowym zawodzie, u dotychczasowego pracodawcy – wyjaśniała prezes ZUS.

Anna Grabowska, PR24, akg

 

Zobacz więcej na temat: ZUS Anna Grabowska emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na czasie z ZUS. Dlaczego nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 07:41
Warunkiem przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym jest osiągnięcie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dlaczego przepisy są niekorzystne dla osób, które chcą zakończyć karierę zawodową w czerwcu? Na te pytanie w Polskim Radiu 24 próbowała odpowiedzieć Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: jesteśmy gotowi do wypłacania "trzynastek", czekamy na ustawę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 07:29
- Jeśli tylko pojawi się ustawa o wypłacie trzynastej emerytury, będziemy ją wdrażać, jesteśmy przygotowani - zadeklarowała w rozmowie z "Super Expressem" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Zapewniła, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest bardzo dobra, czego dowodzą dane o wykonaniu planów finansowych i długoterminowe prognozy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. emerytura. Minister rodziny zdradza, kiedy może być wypłacona

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 21:07
- Planujemy, że 14. emerytura będzie wypłacana w listopadzie 2021 r. Projekt ustawy w tej sprawie jest już przygotowany, niedługo trafi pod obrady rządu - powiedziała w TVP Info minister rodziny Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:25
W związku z tym od marca emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o co najmniej 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł brutto. Wzrośnie także z 1600 zł do 1700 zł próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych.
rozwiń zwiń