Badanie: kto się kłóci o pieniądze? Głównie ci, którzy nie potrafią oszczędzać

17 proc. Polaków stale spiera się o pieniądze, a na kwestie finansowe bardziej wyczulone są kobiety niż mężczyźni. Do sporów na tym tle najczęściej dochodzi między życiowymi partnerami – wynika z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

2020-02-16, 09:45

Badanie: kto się kłóci o pieniądze? Głównie ci, którzy nie potrafią oszczędzać
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Co trzecia badana osoba przyznaje, że kwestie finansowe nigdy nie były powodem sporów i konfliktów z innymi członkami gospodarstwa domowego, 22 proc. powiedziało, że bardzo rzadko, a 24 proc. – rzadko. Niestety dla 14 proc. ankietowanych finanse są częstą przyczyną kłótni, a dla 3 proc. nawet bardzo częstą.

Powiązany Artykuł

portfel
Polacy coraz bardziej "zapożyczeni". Pieniądze na wyciągnięcie ręki dzięki nowym technologiom

Kobiety częściej okazują emocje

Na pytanie, z kim najczęściej zdarza się Pani, Panu kłócić o kwestie finansowe, 37 proc. powiedziało, że z mężem lub partnerem, 36 proc. – z żoną lub partnerką, 14 proc. odpowiedziało, że z rodzicami, 8 proc. z dziećmi, a 5 proc. z rodzeństwem.

Powiązany Artykuł

karta płatnicza karta kredytowa 1200 (1).jpg
Rośnie rynek pożyczek. Rosną też nasze długi

– Płeć piękna jest nieco bardziej wyczulona na punkcie domowych finansów niż mężczyźni. Blisko co piąta kobieta przyznaje, że często różnice w podejściu do wydawania pieniędzy mogą przerodzić się w spór, a nawet kłótnię. O ile mężczyźni są bardziej opanowani – ponad 14 proc. często traci głowę, gdy chodzi o wspólne wydatki – to ze swoją drugą połówką toczą spory z równie wielką determinacją co kobiety – czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor.

O ile kobiety częściej okazują emocje w związku, to w badaniu uwidacznia się, że mężczyźni są bardziej skłonni sprzeciwić się rodzicom, aż 17 proc. z nich zdarza się podnieść na nich głos w dyskusji. Badanie pokazało, że młodzi najczęściej toczą finansowe boje z rodzicami.

REKLAMA

Po 45. roku życia role się odwracają

Według wniosków z badania w dorosłym życiu to nadal kobiety wykazują więcej emocjonalnego zaangażowania w finansowe aspekty związku. Ponad 80 proc. z nich chętnie dyskutuje o finansach ze swoim partnerem, podczas gdy panowie są nieco bardziej opanowani i dla mniej niż 70 proc. jest to pretekst do kłótni. Role odwracają się w kolejnym etapie życia i mężczyźni po 45. roku życia zyskują nowy finansowy wigor. Aż 85 proc. z nich lubi zaznaczyć swoją dominację i potrafi wybuchnąć ze względu na różnicę w poglądach na domowy budżet.

Badanie pokazało, że dla kobiet w wieku +45 jest to czas szczególnych relacji z potomstwem, które dorasta i niedługo na zawsze opuści rodzinny dom. Aż 20 proc. pań właśnie wtedy sprzecza się z dziećmi o finanse. Mają one wtedy zazwyczaj około 20 lat, a historia zatacza koło, w końcu obecni rodzice też kiedyś byli młodzi i sami nie unikali konfrontacji.

Nie oszczędzają i dlatego się kłócą

Osoby, które skrupulatnie kontrolują wydatki i stawiają im wyraźne granice, przyznają, że nieprzyjemne sceny zdarzają się u nich częściej, a dla jednej czwartej to standard.

Autorzy badania podkreślają, że brak planowania domowego budżetu nie zwalnia z konieczności odkładania "na czarną godzinę". Wśród tych, którzy w ogóle nie oszczędzają, odsetek uczestniczących w utarczkach na tle finansowym jest stosunkowo wysoki. Aż 27,6 proc. przyznaje, że często lub wręcz bardzo często kłóci się z najbliższymi o pieniądze.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej