Handel na jednakowych zasadach dla wszystkich. Pilotaż Platformy Żywnościowej
Na 1 marca zaplanowano pilotażowe uruchomienie Platformy Żywnościowej - czyli zorganizowanego rynku rolnego, na którym będzie prowadzony handel wybranymi towarami rolno-spożywczymi. Projekt w tej formie będzie realizowany do 31 sierpnia.
2020-02-28, 15:39
Posłuchaj
- Do tej pory przewidziano zawieranie transakcji w formule rynku kasowego, z fizyczną dostawą towaru. Później przyjdzie czas na transakcje terminowe. Wymagania jakościowe dla towarów, zasady uczestnictwa w rynku i warunki zawierania transakcji, są ustalone przez Giełdę Papierów Wartościowych, co ma zapewnić prowadzenie handlu na transparentnych i jednakowych dla wszystkich zasadach - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Powiązany Artykuł
Dobre, bo z Polski. Zaczynamy doceniać polską żywność
Marek Dietl - prezes Giełdy Papierów Wartościowych wyjaśnia, że Platforma Żywnościowa łączy w sobie trzy części składowe, a ceny będą wyznaczane obiektywnie w wyniku działania mechanizmów rynkowych.
- Taki system wzmocni pozycję rolników sprzedających zboże i pozwoli na otrzymanie przez nich godziwej zapłaty - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski.
REKLAMA
Obecnie rozpatrywanych jest 14 wniosków o autoryzację magazynów i 2 wnioski domów maklerskich o dopuszczenie do działania na Platformie.
- Będą obowiązywały limity dotyczące ilości dostarczanego zboża - zaznacza Marek Dietl.
Powiązany Artykuł
Hurtownicy z branży przetwórstwa spożywczego mogą się ubiegać o 10 mln złotych dotacji z ARiMR
Minister rolnictwa uważa, że informacje dotyczące poziomu cen będą miały duże znaczenie również dla tych rolników, którzy dysponują mniejszymi partiami zboża i nie będą go sprzedawali za pośrednictwem giełdy.
REKLAMA
Platforma Żywnościowa to projekt, który powstaje przy współpracy trzech podmiotów: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Projekt jest zawarty w "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
Przedsięwzięciu patronuje resort rolnictwa, a jest ono finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Dariusz Kwiatkowski, Polskie Radio Program 1, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA