X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Mieszkanie Plus. Zobacz, jak można skorzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 06:00
Program Mieszkanie Plus powstał po to, by wspierać wszystkich, których – z różnych względów – nie stać na własne M. Dzięki realizacji programu w Polsce pojawiają się kolejne mieszkania.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Celem Narodowego Programu Mieszkaniowego jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie go na zasadach komercyjnych (do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć poziom 435 mieszkań na 1000 osób).

1emilewicz jadwiga_1200.jpg
Emilewicz: chcemy ułatwień w budownictwie społecznym


budowa 1200 free
"Mieszkanie Plus": tańsze grunty dla deweloperów w zamian za mieszkania

Każdy, kto spełnia podstawowe kryteria w ramach rynkowej części programu, może skorzystać z opcji wynajmu mieszkania lub wynajmu z opcją dojścia do własności.

Dwa filary programu - część rynkowa i część społeczna

  • Filar rynkowy pakietu Mieszkanie Plus umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania.

Filar ten przeznaczony jest dla osób, które nie mają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne/komunalne, lecz mają zdolność regularnego opłacania czynszu. Czynsze są naliczane według stawki rynkowej.

  • Filar społeczny pakietu Mieszkanie Plus jest segmentem budownictwa mieszkaniowego zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe osób średnio i najniżej zarabiających. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa, użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo (mieszkania w TBS), albo ustalany przez władze samorządowe (budownictwo gminne).

Uzyskanie najmu wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, w tym np. niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz niskiego dochodu gospodarstwa domowego przypadającego na członka rodziny. Dodatkowo z reguły gminy ustalają kryteria pierwszeństwa dla osób ubiegających się o najem (np. dla rodzin wielodzietnych).

Najemcą mogą zostać np. studenci, rodziny, osoby starsze. Każdy obywatel spełniający dwa najważniejsze kryteria, wskazane w programie Mieszkanie Plus.


shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
M. Barszcz: boom w ramach programu Mieszkanie Plus zacznie się w 2021 roku

W tym zakresie przewidziane są dwa programy wsparcia realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego: program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego oraz program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego.


Istnieją jednak pewne kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu Mieszkanie Plus. Są to:

  • brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu,
  • brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa.

Każda gmina może również ustalić kryteria pierwszeństwa, by jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności. 

Jakie dokumenty? 

Wszystkie wnioski i niezbędne dokumenty można znaleźć w odpowiednim Urzędzie Gminy lub pobrać ze strony internetowej urzędu.

Warto wiedzieć, że program Mieszkanie Plus skierowany jest również do przedsiębiorców, którym zapewnia wiele korzyści, np. szybszą od standardowej ścieżkę realizacji inwestycji.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Program Mieszkanie Plus 

Dzięki tzw. specustawie mieszkaniowej, uproszczeniu uległy procedury przygotowania inwestycji mieszkaniowych, a przedsiębiorcy mają możliwość budowy na gruntach, które nie były wcześniej brane pod uwagę w budownictwie mieszkaniowym.

Kluczowym partnerem programu rządowego Mieszkanie Plus są jednostki samorządu terytorialnego. Gminy, w ramach programu Mieszkanie Plus, otrzymują pakiet narzędzi inwestycyjnych umożliwiających współpracę z sektorem prywatnym.

Łączny potencjał realizacyjny programu Mieszkanie Plus to 133 tysiące mieszkań, na które składają się grunty Krajowego Zasobu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości.

mieszkanieplus.gov.pl, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie plus: w realizacji 28 tysięcy mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 12:00
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń informuje, że w ramach programu Mieszkanie plus na zaawansowanym etapie jest realizacja 28 tysięcy mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus nabiera tempa. Prezes PFR: program się rozkręcił

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 09:21
PFR Nieruchomości realizuje inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus o wartości 15-17 mld zł. Po etapie opracowania regulacji i przygotowania funduszu, program się rozkręcił i inwestycje bardzo przyspieszają - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje program.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 500 lokali z Mieszkania Plus. W Krakowie powstaje pierwsze osiedle

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 14:21
481 mieszkań powstanie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus w Krakowie. W piątek został wmurowany akt erekcyjny pod budowę nowego osiedla na Klinach w południowej części miasta. Zakończenie inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Barszcz: boom w ramach programu Mieszkanie Plus zacznie się w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 13:30
Jak ocenił prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz - w ramach programu Mieszkanie Plus będziemy budować w 2021 roku ponad 20 tys. mieszkań. Dodał, że nie będzie miesiąca bez "wbicia łopaty" pod nową inwestycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mieszkanie Plus": tańsze grunty dla deweloperów w zamian za mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:30
Ministerstwo Rozwoju planuje zmiany w programie "Mieszkanie Plus". Obecnie nowe pomysły są konsultowane z samorządami i firmami budowlanymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Mieszkanie Plus. Jest szansa na "nowe otwarcie"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:50
- Towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółdzielnie mieszkaniowe mają więcej budować pod wynajem - twierdzą dziennikarze "Rzeczpospolitej", pisząc o nowym otwarciu rządowego programu Mieszkanie Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: chcemy ułatwień w budownictwie społecznym

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 08:18
- Mieszkanie to realizacja prawa do wolności. W dużych miastach, gdzie rotacja ludzi jest największa, chcemy, by powstawało więcej mieszkań czynszowych - dostępnych dla tych, którzy nie kwalifikują się do korzystania z zasobów komunalnych, ale jeszcze nie mają zdolności kredytowej - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń