X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Zielony Zwrot TAURONA. Fotowoltaiczna farma na terenach poprzemysłowych

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:02
Pierwsza farma fotowoltaiczna TAURONA o mocy 5 MW powstanie w Jaworznie na terenach, na których w przeszłości zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I. Projekt będzie współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Audio
  • Rzecznik prasowy, TAURON Polska Energia SA Łukasz Zimnoch - o pierwszej farmie fotowoltaicznej TAURONA na terenach poprzemysłowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/Tauron

- Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu TAURONA, mimo problemów związanych z pandemią koronawirusa – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Farma fotowoltaiczna w Jaworznie to element szerszego programu rozwoju fotowoltaiki na terenach poprzemysłowych należących do Grupy – dodał.

Podpisana w Katowicach przez TAURON Wytwarzanie i WFOŚiGW umowa zakłada udzielenie pożyczki preferencyjnej na budowę farmy fotowoltaicznej z możliwością umorzenia do 3 mln zł. Po spełnieniu warunków umowy, TAURON Wytwarzanie będzie mógł wykorzystać umorzoną kwotę na sfinansowanie kolejnej proekologicznej inwestycji.


fotowoltaika 1200x660.jpg
Ponad 30 tysięcy nowych instalacji OZE. Tauron podsumowuje 2019 rok

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że swoją szansę w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii pozyskiwania energii dostrzegają również duże firmy energetyczne, takie jak TAURON. Konieczność poszukiwania alternatywnych źródeł energii to nasza przyszłość – ocenił Adam Lewandowski, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.

Farmę w Jaworznie zbuduje konsorcjum spółek TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis, które wygrało przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace projektowe. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku.

Program TAURON PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON o łącznej mocy 75–150 MWp. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy. Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.

Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA - przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii. 


wiatrak 1200.jpg
Tauron pomoże domowej fotowoltaice

Realizując założenia Zielonego Zwrotu TAURON we wrześniu 2019 roku kupił pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW oraz zakupił prawa do projektu zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 6 MW. Aktualnie Grupa prowadzi zarówno projekty zakupu inwestycji OZE o różnej dojrzałości (planowanie, realizacja, eksploatacja), a także realizuje własne przedsięwzięcia. Obecnie w portfelu TAURONA znajdują się projekty na różnym etapie zaawansowania, które mają zapewnić sukcesywne dojście do założonego celu.

Elastyczne finansowanie

TAURON stara się pozyskiwać różnorodne formy finansowania dla swoich zielonych inwestycji. Niedawno spółka podpisała porozumienie, zgodnie z którym kolejne projekty OZE będą mogły uzyskać finansowanie od Polskiego Funduszu Rozwoju w kwocie co najmniej 50 milionów złotych każda.

W grudniu ubiegłego roku TAURON podpisał umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych m.in. z energetyką odnawialną. Kwota kredytu udzielonego na pięć lat wynosi 750 mln zł.

Sfinansowaniu transformacji TAURONA służy też planowana emisja obligacji o wartości do 2 mld zł. W lutym Grupa zawarła z bankiem Santander umowę, na podstawie której został ustanowiony program emisji obligacji. Środki z emisji obligacji będą wspierały realizację transformacji energetycznej Grupy, w tym zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej. Wcześniej podpisano umowę kredytową z bankiem Intesa Sanpaolo na finansowanie wydatków związanych m.in. z energetyką odnawialną. Kwota kredytu udzielonego na pięć lat wynosi 750 mln zł.

TAURON Polska Energia SA, PR24, akg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grupa Tauron zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:16
Grupa energetyczna Tauron, której moce wytwórcze oparte są obecnie przede wszystkim na węglu kamiennym, w perspektywie najbliższej dekady zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. W 2030 r. ich udział w miksie wytwórczym grupy ma przekroczyć 65 proc. - podał Tauron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TAURON rozbudowuje kopalnię Janina. Górnicy uzyskają dostęp do nowych złóż węgla

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:21
Dzięki tej inwestycji górnicy uzyskają dostęp do wysokiej jakości złóż węgla energetycznego, które pozwolą ich zakładowi funkcjonować jeszcze przez kilkadziesiąt lat. TAURON Wydobycie rozbudowuje kopalnię Janina w Libiążu w Małopolsce. W kopalni powstał m.in. nowy poziom górniczy, modernizowany jest też zakład przeróbki węgla. Inwestycja jest gotowa w 75 procentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 30 tysięcy nowych instalacji OZE. Tauron podsumowuje 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 12:43
W zeszłym roku działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej 30,4 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 206 megawatów. To blisko czterokrotnie więcej niż rok wcześniej, kiedy przyłączono ponad 8 tys. mikroinstalacji o mocy 48 MW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TAURON produkuje coraz więcej energii z wiatru. W zeszłym roku wzrost o 60%

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:42
TAURON mocno inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii. Jak poinformowała spółka w komunikacie, w zeszłym roku farmy wiatrowe firmy wyprodukowały ok. 700 gigawatogodzin energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 60% w porównaniu z 2018 rokiem. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 300 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w komunikacie spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron pomoże domowej fotowoltaice

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:00
Polska - Grupa Tauron, która w ub. roku przyłączyła do sieci ponad 30 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 206 megawatów, pracuje nad systemem informującym, ile prądu - w zależności od pogody - może wytworzyć konkretna instalacja fotowoltaiczna w ciągu kolejnych 2-6 godzin.
rozwiń zwiń