Mateusz Morawiecki: działania rządu mają powstrzymać pandemię i uratować miejsca pracy
- Chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie. We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz oraz Marleną Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
2020-04-21, 13:40
Posłuchaj
- Wpłynęło milion wniosków o zawieszenie płacenia składek ZUS
- 1,5 mln firm wystąpiło o wsparcie tarczy antykryzysowej
- kolejne informacje dot. pomocy finansowej dla firm zostaną przedstawione do piątku (24 kwietnia)
- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB. Jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich - podkreślił premier. - Nasza tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy - dodał Mateusz Morawiecki.
Nowy plan Marshalla dla UE
- Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla na miarę XXI wieku, który pozwoli nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie - oświadczył szef rządu. Zwrócił uwagę, że tempo działania UE w obliczu pandemii było w porównaniu do państw narodowych zbyt wolne.
Premier przypomniał, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy". - Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie - zaznaczył szef rządu.
Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy; ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Fundusz dopłat do kredytów dla firm
- Fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego - to jedna z propozycji nowych rozwiązań tarczy antykryzysowej, których szczegóły zostaną przedstawione do piątku - zapowiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zostanie na ten cel przeznaczone ponad 270 mln zł.
Według zapowiedzi minister rozwoju, jednym z tych rozwiązań ma być fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego, którego celem jest wsparcie przedsiębiorców tracących zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.
Ochrona firm przed wrogim przejęciem
Jak zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, wśród nowych propozycji rządu ma się znaleźć rozwiązanie, zapewniające "dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji".
REKLAMA
- Nie chcemy, aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena - jeśli są to spółki giełdowe - jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie, bardzo istotne, ważne dla firmy rozwiązania - powiedziała minister rozwoju.
Pomoc dla samorządów
Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała przygotowanie rozwiązań dla wsparcia budżetów samorządów.
-Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: podatków PIT, CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach, będą one mogły się w tym trudnym roku oraz w kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - tłumaczyła wicepremier.
Jak przekazała wicepremier, dodatkowo "wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka - jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będzie trafiać do budżetu samorządów".
REKLAMA
Nowe pomysły dotyczące pomocy dla firm
- Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń, to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - powiedziała Jadwiga Emilewicz. - Chcemy, by produkty kredytowe z tarczy finansowej były gotowe w drugiej połowie maja - dodała.
- W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisje obligacji przez Polski Fundusz Rozwoju - powiedziała Jadwiga Emilewicz. Przypomniała, że ta możliwość została dana ustawą przyjętą w ubiegłym tygodniu i podpisaną przez prezydenta. - Ta emisja powinna nastąpić w ciągu najbliższych trzech tygodni. Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi - czyli tymi, które już będą wypłacane do przedsiębiorców w drugiej połowie maja - powiedziała wicepremier.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA