Przedsiębiorcy i pracownicy mogą liczyć na wsparcie. Rząd reaguje na sytuację gospodarczą

Działania rządu związane z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa nie wszyscy uznają za wystarczające, choć szacowana wartość wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej to 212 mld zł, czyli prawie 10 proc. polskiego PKB. Na sytuację na rynku rząd zareagował już trzecią wersję pakietu pomocy dla przedsiębiorców i pracowników.

2020-05-08, 18:05

Przedsiębiorcy i pracownicy mogą liczyć na wsparcie. Rząd reaguje na sytuację gospodarczą
Do urzędu trafiło 109 wniosków od firm ubiegających się o rekompensaty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.Foto: Pixabay

Nikt nie ma wątpliwości, że polscy pracownicy oraz polskie firmy potrzebują wsparcia i ochrony ze strony państwa. Celem polityki gospodarczej rządu w obliczu pandemii wirusa SARS-CoV-2 jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa finansowego oraz zdrowotnego obywateli.

Do przedsiębiorców trafiło ponad 6,24 mld zł

Tarcza antykryzysowa została uruchomiona 1 kwietnia. Większość regulacji prawnych z nią związanych wdrożono w drodze specustawy o przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii koronawirusa, opracowywanej przez Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nadzorem KPRM we współpracy z innymi ministerstwami i agendami publicznymi.

Powiązany Artykuł

małe przedsiębiorstwa zamknięte kryzys biznes koronawirus epidemia 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa. Do przedsiębiorców trafiło ponad 6 mld zł

Do tej pory w ramach różnych instrumentów wsparcia do przedsiębiorców trafiło w sumie ponad 6,24 mld zł – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Łącznie złożyli oni już 3,17 mln wniosków o wsparcie. Przedsiębiorcy najczęściej składają wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ubezpieczeniowych – wpłynęło ich 1,5 mln. Złożono również prawie 56,7 tys. wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS.

Z myślą o pracodawcach i pracownikach

Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest możliwość dofinansowania wynagrodzenia przez państwo. Tarcza antykryzysowa przewiduje dwa tryby uzyskania przez pracodawców dofinansowania do wynagrodzeń w formie świadczeń z państwowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Można uzyskać dofinansowanie wynagrodzeń w związku z przestojem ekonomicznym pracowników oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy.

REKLAMA

Pracodawcy będą mogli także skorzystać z wydłużonego do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego i równoważnego czasu pracy (bez konieczności spełnienia przesłanek z Kodeksu pracy). Zawarcie takiego porozumienia daje możliwość przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy.

Tarcza antykryzysowa zakłada również pomoc dla zleceniobiorców. Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta nie później niż 1 lutego 2020 r., wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej wynosi nie mniej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r.

Powiązany Artykuł

produkcja, fabryka
Wiceminister rozwoju: w kwietniu zamknięto i zawieszono o połowę mniej firm niż w marcu

Konkretne propozycje

Krótko mówiąc, przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą liczyć na postojowe, czyli jednorazową wypłatę z tytułu przestoju ekonomicznego w wyniku wystąpienia zagrożenia epidemicznego. Ustawa przewiduje również możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów prowadzania działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów w wyniki pandemii koronawirusa. Kolejnym z rozwiązań zaproponowanych przedsiębiorcom jest zwolnienie ze składek ZUS.

Zmiany i nowości 2.0

Przypomnijmy, że tarcza antykryzysowa 2.0 rozszerzyła zakres wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników, wprowadzonych w życie w ramach tarczy antykryzysowej 1.0, oraz wprowadziła szereg nowych rozwiązań, przeznaczonych m.in. dla rolników.

REKLAMA

Lista możliwości, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy, jest bardzo długa, a do najważniejszych należy zaliczyć zmiany w ramach pożyczki dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys., obejmujące również jednoosobowe działalności gospodarcze, odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę przez ZUS, zasiłek opiekuńczy i chorobowy dla rolników, zwolnienie z opłacania składek KRUS w II kwartale, zachowanie ważności w okresie do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii: praw jazdy, uprawnień do kierowania pojazdami oraz szkoleń okresowych i badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy, których termin ważności upłynął.

Widać efekty

Dzisiaj widać już pierwsze efekty tarczy kryzysowej. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że po pierwszej fali zawieszania i zamykania przedsiębiorstw, które spowodowane było pandemią koronawirusa, sytuacji zaczyna się uspokajać. Z najnowszych danych z CEiDG wynika, że w kwietniu działalność zawiesiło 23,9 tys. firm. To aż o 50 proc. mniej niż w marcu (48,9 tys.). Jeszcze lepsze są dane dotyczące likwidacji działalności gospodarczych – w kwietniu było ich 6,7 tys., czyli o 42 proc. mniej niż w marcu (11,7 tys.)

Jednocześnie w kwietniu do mikroprzedsiębiorców w ramach pożyczki z tarczy antykryzysowej trafiło ponad miliard złotych. Tylko pierwszy miesiąc działania tego instrumentu wsparcia pomógł ponad 220 tys. mikroprzedsiębiorców.

Warto nadmienić, że w parlamencie procedowana jest właśnie tarcza antykryzysowa 3.0 – czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Kolejne działania już zostały przyjęte przez Sejm, obecnie trwają prace senackie nad projektem.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/poradnikprzedsiebiorcy.pl/akg/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej