X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Szansa na własne mieszkanie bez dewelopera. Projekt ustawy o kooperatywach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 18:19
Możliwość obniżenia kosztów nabycia mieszkania nawet o 20-30 proc. zakłada projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, stanowi propozycję regulacji, która będzie jednym ze sposobów zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków.

Wskazano, że tym, co wyróżnia budynki mieszkalne realizowane przez kooperatywy, jest inicjowanie procesu inwestycyjnego przez grupę przyszłych mieszkańców, którzy biorą również czynny udział w procesach decyzyjnych podczas projektowania i realizacji inwestycji.

Część prac we własnym zakresie

Zaznaczono, że dotychczasowe doświadczenia kooperatyw wskazują, że przy takiej formule "możliwe jest obniżenie kosztów zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej w stosunku do nabycia mieszkania na rynku deweloperskim o ok. 20–30 proc.".

budowa deweloper 663 glowimages.jpg
Rząd zachęca do budowy mieszkań. Wkrótce prezentacja nowego pakietu

Pozwala na to - jak wskazano - m.in. to, że część prac członkowie kooperatyw wykonują we własnym zakresie i nie płacą marży zysku podwykonawcom i deweloperom.

>>> CZYTAJ TAKŻE Emilewicz: będziemy dofinansowywać budownictwo społeczne do 80 proc. wartości inwestycji

Projekt zakłada też, że kooperatywy mogą kupować od gminy nieruchomości (np. grunty) na szczególnych zasadach: mają np. możliwości rozłożenia spłaty ceny nieruchomości na raty oraz uzyskania bonifikaty od gminy.

Kilka form wsparcia

W projekcie zaznaczono, że członkowie kooperatywy, we współpracy z architektem, mogą zagospodarować działki nieatrakcyjne dla deweloperów (zbyt małe, o nieregularnym kształcie). - Istnieje ponadto możliwość, by członkowie kooperatywy dokonywali interwencji w istniejących obiektach - np. realizując remont budynków mieszkalnych lub dostosowując do funkcji mieszkaniowej obiekty, które pełniły inne role (np. nieużywane obiekty przemysłowe, koszary itp.) - napisano.

W projekcie wprowadzono ponadto dodatkową (obok bonifikaty w cenie zakupu nieruchomości od gminy) formę wsparcia w postaci ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak czytamy, od podstawy podatku będzie można odliczyć odsetki od kredytu zaciągniętego przez osobę fizyczną (członka kooperatywy) w związku z realizacją inwestycji przez członków kooperatywy mieszkaniowej.

"Stworzenie miejsca do mieszkania i życia"

Zaznaczono, że wprowadzenie ulgi podatkowej opartej na spłacie odsetek od kredytu ma na celu: wykluczenie ze wsparcia budżetowego osób najzamożniejszych, które mogą sobie pozwolić na realizację inwestycji mieszkaniowej bez wsparcia kredytowego, a także zachęcenie banków komercyjnych do przedstawienia odpowiedniej oferty kredytowej adresowanej do członków kooperatyw mieszkaniowych.

>>> CZYTAJ TAKŻE Pakiet mieszkaniowy. Deweloper otrzyma grunt pod budowę mieszkań

Wskazano, że w formule kooperatywy mieszkaniowej mogą działać tylko osoby fizyczne (co najmniej trzy), a nie firmy. Zaznaczono, że "celem kooperatywy mieszkaniowej jest realizacja przedsięwzięcia inwestycyjnego, którego następstwem nie będzie obrót nieruchomością i zysk, ale stworzenie miejsca do mieszkania i życia"

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Jak zmieni się rynek nieruchomości w związku z koronawirusem? "Możliwe są większe spadki cenowe"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 21:00
W związku z pandemią pojawia się pytanie o to, jak będą kształtować się ceny na rynku nieruchomości w Polsce. W ocenie analityków, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl, wszystko uzależnione jest od dalszego rozwoju wydarzeń. - Jeśli obecna sytuacja przeciągnie się na kilka miesięcy, to możliwe są większe spadki cenowe, a także dotyczące liczby transakcji - mówi Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zachęca do budowy mieszkań. Wkrótce prezentacja nowego pakietu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 10:48
W tym tygodniu poznamy pakiet rozwiązań i zachęt finansowych, które mają pobudzić gminne i miejskie spółki do budowy tańszych mieszkań - zapowiada wiceminister rozwoju Robert Nowicki. To m.in. wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet mieszkaniowy. Deweloper otrzyma grunt pod budowę mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:30
Deweloper będzie mógł dostać grunt od gminy lub z Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za wybudowanie na tym gruncie określonej liczby lokali. To jedno z rozwiązań przewidzianych w komercyjnej części pakietu mieszkaniowego, który przygotowuje Ministerstwo Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: będziemy dofinansowywać budownictwo społeczne do 80 proc. wartości inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:55
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada zmianę zasad dofinansowania budownictwa społecznego. Grant na ten cel wyniesie do 80 proc. wartości inwestycji. Środki będą pochodzić z Banku Gospodarstwa Krajowego.
rozwiń zwiń