Polska część Via Carpatii. Będą nowe odcinki trasy S19

2020-05-29, 11:09

Polska część Via Carpatii. Będą nowe odcinki trasy S19
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła przetargi na budowę dwóch odcinków trasy ekspresowej S19. Odcinki te staną się częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Na inwestycję przeznaczono około miliarda złotych. Powstaną one w systemie "Projektuj i Buduj".

Posłuchaj

Wojciech Borzuchowski z GDDKiA, mówi o nwych odcinkach drogi ekspresowej S19. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oba odcinki będą też elementem obwodnicy Białegostoku. Pierwszy z nich to odcinek na północ od węzła Białystok – Zachód. Drugi odcinek będzie biegł od węzła Białystok – Południe do miejscowości Ploski. Łączna długość obu odcinków przekroczy 23 kilometry.

Powiązany Artykuł

droga budowa 1200.jpg
Pół miliarda złotych na przebudowę dróg krajowych. Zobacz plan nowych inwestycji

Zaplanowano budowę drogi po dwa pasy w każdym kierunku. Jedynie na odcinku od Dobrzyniewa do węzła Białystok – Zachód pojawi się możliwość budowy trzeciego pasa. Nie przesądzono jeszcze, jaki zostanie zastosowany rodzaj nawierzchni. Ostateczną decyzję ma podjąć wykonawca.

W tej chwili Dyrekcja czeka na oferty od wykonawców. Po rozstrzygnięciu przetargów, zwycięzca będzie miał 36 miesięcy na wykonanie prac. Oba odcinki będą spełniać wszystkie parametry trasy ekspresowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje, że zakończenie przyjmowania ofert nastąpi na początku sierpnia. Umowy z firmami mogą być podpisane pod koniec października. Kierowcy będą mogli pojechać nowymi odcinkami trasy S19 w 2024 roku.

Łącznie w tym roku białostocki oddział GDDKiA pracuje nad 11 przetargami dotyczącymi budowy trasy S19. Dotychczas rozpisano cztery przetargi, kolejne zostaną rozpisane pod koniec lipca lub sierpnia.

Trasa Via Carpatia, która przebiegnie przez wschodnią Polskę, docelowo połączy kilkanaście krajów. Chodzi między innymi o Litwę i Łotwę na północy i Bułgarię oraz Rumunię na południu Europy.

Aleksander Pszoniak, IAR, PR24, akg


Polecane

Wróć do strony głównej