Marlena Maląg: musimy dalej realizować politykę wsparcia przedsiębiorstw
Ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników, aby zabezpieczyć i ochronić miejsca pracy; to środki z różnych instrumentów – tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej oraz tarczy pomocowej – powiedziała w Jaworzynie Śl. szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
2020-06-08, 14:14
Posłuchaj
Minister podczas wizyty na Dolnym Śląsku odwiedziła m.in. firmę Selena/Libra w Dzierżoniowie oraz Fabrykę Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Ta druga firma dziś jest spółką pracowniczą.
- Ta firma, z polską tradycją, pokazuje, jak można przetrwać ten trudny czas. Chciałabym być ambasadorem firmy Karolina, nie tylko w Polsce, ale i na świecie - powiedziała minister.
Dodała, że w związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa ograniczenia wprowadzone w "Karolinie", jeśli chodzi o pracowników, są "symboliczne".
Powiązany Artykuł
Marlena Maląg o tarczy antykryzysowej: realna pomoc w trudnym czasie
- Firma skorzystała z dofinansowania, które proponujemy w ramach dopłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ma dzięki temu moment oddechu; może dalej prowadzić produkcję pomimo tego, że kontrahenci różnie funkcjonują - powiedziała minister, wskazując, że 80 proc. produkcji firmy z Jaworzyny Śl. jest wysyłana za granicę.
REKLAMA
Minister podkreśliła, że "na dzień dzisiejszy" ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników, aby zabezpieczyć i ochronić miejsca pracy. - To środki z różnych instrumentów – tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej oraz tarczy pomocowej. To szerokie wsparcie realizowane jest zarówno przez wojewódzkie urzędy pracy, powiatowe urzędy pracy, ZUS, jak i Polski Fundusz Rozwoju, a więc wsparcie z tarczy finansowej - mówiła minister.
Dodała, że rządowi zależało przede wszystkim na stworzeniu instrumentów, które pozwolą pracodawcy szybko sięgnąć po pieniądze. - W tym trudnym czasie obowiązkiem rządu było zabezpieczenie płynności finansowej firm, zabezpieczanie wypłat pracownikom, ochrona miejsc pracy - mówiła minister.
Powiązany Artykuł
Minister rodziny: dzięki tarczy udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia
Szefowa MRPiPS dodała, że Dolny Śląsk skorzystał z dofinansowania w kwocie około 2 mld z różnych instrumentów pomocowych. - To wsparcie dalej jest realizowane. Musimy dalej realizować politykę wsparcia przedsiębiorstw, ochrony miejsc pracy, naszą politykę społeczną, a więc realizować programy, które mają przede wszystkim służyć polskim rodzinom, a dziś nabierają one nowego wymiaru - mówiła minister. W tym kontekście Maląg wskazała na programy "500 plus" oraz "13 emerytura".
Minister powiedziała też, że dziś rząd jest zobowiązany do wsparcia firm, aby "przetrwały". - Zależy nam na tym, aby ochronić miejsca pracy, aby jak najmniej wzrosło bezrobocie i abyśmy ten trudny czas przebrnęli w miarę spokojnie - mówiła.
REKLAMA
Dodała, że rząd będzie przyglądał się realizacji wdrożonych już instrumentów pomocowych. „Jeśli będzie taka potrzeba, będą kolejne instrumenty wdrażane” - mówiła.
Przypominała też, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu została przyjęta ustawa prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzająca "dodatek solidarnościowy" dla osób, które straciły pracę po 15 marca.
IAR/PAP, PR24, akg
REKLAMA