Rekordowe spadki PKB w Europie. Holandię i Szwajcarię czeka znaczne pogorszenie koniunktury

2020-06-16, 13:56

Rekordowe spadki PKB w Europie. Holandię i Szwajcarię czeka znaczne pogorszenie koniunktury
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Holenderską gospodarkę czeka w tym roku spadek PKB o 6,4 proc. – wynika z szacunków rządowego Centralnego Biura Planowania (CPB). Jeśli prognozy się spełnią, będzie to najgłębsza recesja w Holandii od II wojny światowej. 

Również szwajcarska gospodarka doświadczy w tym roku największego pogorszenia koniunktury od 45 lat, ponieważ pandemia koronawirusa szkodzi produkcji i zatrudnieniu.

Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy   1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Największa od 2009 roku recesja w UE. Tak wynika ze wskaźnika PMI ujawnionego przed szczytem UE

Według holenderskiego Centralnego Biura Planowania ograniczenie kontaktów międzyludzkich przez przedsięwzięcia prewencyjne spowodowało bezprecedensowy spadek aktywności gospodarczej o 10 do 15 proc.

CPB prognozuje, że przyszły rok będzie dla gospodarki znacznie lepszy, choć nie odrobi ona wszystkich strat spowodowanych pandemią koronawirusa w tym roku. Wzrost w 2021 roku szacowany jest na 3,3 proc.

Najnowsza prognoza CPB jest mniej optymistyczna od wiosennych szacunków Komisji Europejskiej, która przewiduje dla Holandii tegoroczny spadek PKB o 6,8 proc., ale odbicie w przyszłym roku o 5 proc.

Budżet z rekordowym deficytem

Rządowa agencja zaznacza, że prognozy te są wciąż mocno niepewne, bo nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w kraju. Nadal nie oszacowano też dokładnych strat spowodowanych pandemią w pierwszej połowie roku.

Druga fala zakażeń mogłaby doprowadzić do przedłużenia się recesji na kolejny rok i wzrostu bezrobocia powyżej poziomu 10 proc. W scenariuszu bez drugiej fali CPB przewiduje, że gospodarka zacznie ponownie rosnąć w drugiej połowie bieżącego roku, a bezrobocie osiągnie 7 proc. w 2021 roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE Goldman Sachs: płytsza recesja w Polsce

Biuro zaleca przyspieszenie państwowych inwestycji w transformację energetyczną i budownictwo mieszkaniowe, mimo że tegoroczny budżet już teraz zakłada rekordowy deficyt na poziomie 8 proc. To efekt pakietu ratunkowego dla gospodarki, wartego ok. 20 miliardów euro.

Powiązany Artykuł

forklift-835342_1280 (1).jpg
Ekonomista: z kryzysem Polska poradzi sobie relatywnie dobrze

Deficyt budżetowy w roku przyszłym miałby wynieść 5 proc. PKB, zaś dług publiczny odpowiednio 62 w br. i 61 proc. PKB w roku 2021. W przypadku wystąpienia drugiej fali pandemii dług publiczny miałby wzrosnąć do ponad 75 proc.

Największy dotychczas spadek PKB w powojennej historii Holandii miał miejsce w efekcie kryzysu finansowego z 2009 roku, kiedy gospodarka skurczyła się o 3,7 proc.

Lepsza prognoza dla Szwajcarii

Z kolei szwajcarski rządowy Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) szacuje, że PKB Szwajcarii spadnie w tym roku o 6,2 proc. Jest to największa dekoniunktura od 1975 r., kiedy kraj uderzył szok cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Prognozuje się, że bezrobocie wzrośnie w 2020 r. do 3,8 proc. w sytuacji, gdy cierpi handel zagraniczny, spadają wydatki konsumpcyjne, a firmy powoli wychodzą z przestojów narzuconych im przez władze w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Mimo to prognoza dla Szwajcarii nieznacznie poprawiła się i jest korzystna w porównaniu z innymi europejskimi krajami – ocenia agencja Reutera. Rządowi ekonomiści w kwietniowym oświadczeniu przewidywali spadek PKB o 6,7 proc.

Rząd Szwajcarii spodziewa się stopniowej poprawy w drugiej połowie 2020 r., pod warunkiem, że nie wystąpi na masową skalę druga fala epidemii Covid-19 wraz z drastycznymi ograniczeniami.

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Wielka Brytania może w tym roku doświadczyć spadku 11,5 proc. PKB, z kolei Francja i Włochy – odpowiednio 11,4 proc. i 11,3 proc.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej