Wakacyjna podróż ze zwierzakiem. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać za granicę

2020-06-28, 10:56

Wakacyjna podróż ze zwierzakiem. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać za granicę
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Bez względu na kierunek wakacyjnej eskapady, domowy zwierzak musi spełnić trzy podstawowe warunki, by móc przekroczyć granicę - mieć elektroniczny chip, paszport i świadectwo zdrowia. Poza tym, różne państwa stawiają dodatkowe wymogi, dlatego zawsze przed wyjazdem, warto upewnić się, jakie warunki musimy spełnić, by spędzić zagraniczne wakacje z naszym pupilem.

Obostrzenia i rygory związane z pandemią w niewielkim stopniu dotyczą zwierząt domowych. W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe mogły zostać zarażone koronawirusem.

IDEXX Laboratories, światowy lider w dziedzinie diagnostyki weterynaryjnej i oprogramowania, nie wykrył dotychczas żadnycpozytywnych wyników u zwierząt domowych szczepu koronawirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 powodującego chorobę układu oddechowego u ludzi. Wyniki te są zgodne z opiniami ekspertów, że COVID-19 jest przede wszystkim przenoszony bezpośrednio przez ludzi.

Powiązany Artykuł

Shutterstock wakacje Polska morze 1200.jpg
Wakacje 2020: sprawdź listę państw, do których można wyjechać (lub nie) na urlop

Identyfikacja przede wszystkim

Wybierając się w podróż musimy mieć świadomość, że nasze zwierzę musi być przede wszystkim zidentyfikowane. Psy, koty i fretki znakuje się poprzez wszczepienie transpondera lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed 3 lipca 2011 r.

Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed tą datą mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest traktowane jako zgodne z przepisami rozporządzenia, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem.

Pomagają nowe technologie

Dzisiaj jednak stosuje się tzw. mikroczipy. To bardzo małe, specjalistyczne urządzenie wyposażone w 15-cyfrowy kod, który można odczytać za pomocą specjalnego czytnika. Mikroczip jest wszczepiany pod skórę zwierzęcia. Zabieg jest bezbolesny i przypomina zwykły zastrzyk.

Można go przeprowadzić w większości gabinetów weterynaryjnych. Koszt nie powinien przekroczyć 100 zł, jednak wiele samorządów lokalnych co roku przeznacza pewną pulę środków na znakowanie zwierząt, warto więc zapytać weterynarza, czy taka oferta jest w danym momencie dostępna.

Ważne jest także to, aby po wszczepieniu chipu zarejestrować zwierzaka w bazie danych.

Powiązany Artykuł

lotnisko FREE 1200.jpg
PLL LOT przywraca wakacyjne połączenia po Europie. Sprawdź, które loty są znów dostępne

Paszport dla pupila

Drugim kluczowym warunkiem bezproblemowego podróżowania jest paszport. Zazwyczaj udaje się uzyskać go w tym samym gabinecie weterynaryjnym, który podjął się wszczepienie zwierzęciu chipa.

Paszport zawiera następujące informacje:

  • umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu,
  • imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego,
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny,
  • podpis właściciela,
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
  • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna,
  • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

Warto także pamiętać, że każdy pies lub kot wyjeżdżający za granicę musi mieć paszport, bez względu na to czy jego właściciel jest objęty tym obowiązkiem.

Jeżeli natomiast zwierzęta podróżują w towarzystwie osoby niebędącej jej właścicielem, niezbędne jest wystawione przez właściciela pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego.

Obowiązkowe szczepienie

Kolejnym elementem obligatoryjnym jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które obowiązuje właściwie w każdym państwie europejskim. Przeciwko wściekliźnie należy zaszczepić zwierzę starsze niż 3 miesiące, jeśli jednak nasz zwierzak jest młodszy niż 12 tygodni po prostu nie może wyjeżdżać za granicę.

W przypadku zwierząt szczepionych po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż 365 dni, szczepienie nabiera ważności po 21 dniach. Z kolei w przypadku zabiegów kolejnych – które według prawa należy wykonywać u psów raz do roku – szczepienie nabiera ważności w dniu wykonania. Jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym to nie są one konieczne, ale jak najbardziej zalecane. Koszt szczepienia na wściekliznę – to około 30 zł.

Poza wymienionymi formalnymi wymogami, które są absolutną podstawą do przekroczenia granicy, istnieją jeszcze inne. Wskazane jest zabranie książeczki zdrowia naszego psa, w której mamy dokonane wpisy o przeprowadzonych innych szczepieniach na choroby zakaźne i wcześniejsze odrobaczania. Pamiętajmy, że nasz pies podczas odprawy będzie uważnie oglądany przez lekarza lub wykwalifikowanego celnika.

Jeśli, pomimo ważnych szczepień i odrobaczenia, nabierze on wątpliwości, co do stanu zdrowia zwierzęcia, ma prawo odmówić nam wjazdu. Dlatego tuż przed wyprawą warto dodatkowo upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i nie cierpi na żadne dolegliwości. W przypadku choćby cienia podejrzeń, lepiej pozostawmy go w domu lub przełóżmy wyjazd na inny termin.

Dodatkowe wymogi

Zgodnie z Rozporządzeniem Delegowanym Komisji Europejskiej, w przypadku przewożenia psów do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty i Norwegii zwierzęta te obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis preparatem zawierającym praziquantel lub inną substancję farmakologicznie czynną, która sama lub w połączeniu posiada udowodnione właściwości ograniczania obciążania dojrzałymi i niedojrzałymi postaciami pasożyta.

Profilaktyka przeciwko tasiemcom winna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw.

Zgodnie z przepisami krajowymi, niektóre kraje członkowskie nie zezwalają na wwóz na swoje terytorium ras psów lub psów w typie ras określanych powszechnie jako niebezpieczne np. Rottweiler czy Pitbull. Szczegóły dotyczące pozostałych wymogów w poszczególnych państwach członkowskich można znaleźć na ich stronach internetowych Komisji Europejskiej.

Warto także wiedzieć, iż od dnia 1 lipca 2018 r., do Norwegii nie można przywozić psów i kotów, które nie mają właściciela, pochodzą ze schronisk dla zwierząt, są przeznaczone do adopcji, pochodzą z domów tymczasowych oraz psów i kotów bezdomnych.

Sankcje za niedopełnienie przepisów

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina i przestrzega, że w przypadku podróży z psem, kotem lub fretką po terytorium Unii Europejskiej bezwzględnie należy przestrzegać zasad dotyczących przemieszczania zwierząt towarzyszących, określonych w przepisach unijnych. Zgodnie z regulacjami w przypadku, gdy podczas kontroli stwierdzona zostanie niezgodność z przepisami UE właściwa władza w miejscu przeprowadzanej kontroli może:

  • zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało (z którego zainicjowano przemieszczenie),
  • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych przepisami,
  • w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna, poddać je eutanazji.

Wszystkie powyższe czynności urzędowe przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży.

Pies na pokładzie samolotu

O ile podróż samochodem nie stawia przed właścicielem zwierzęcia większych wymogów, to wyprawa samolotem musi by„ dobrze przemyślana i z wyprzedzeniem przygotowana.

Większość linii lotniczych świadczy taką usługę, choć niemal każdy z przewoźników zastrzega, że możliwość zakupu usługi zależy od aktualnej dostępności, a jej potwierdzenie nie jest gwarantowane. Niestety – tanie linie lotnicze WizzAir, Ryanair czy EasyJet – nie zezwalają na przewóz żadnych zwierząt. Wyjątkiem jest pies przewodnik, który podróżuje z pasażerem wymagającym pomocy.

Zwierzęta można przewozić na trzy sposoby:

  • na pokładzie samolotu w pojemniku,
  • w luku bagażowym,
  • w luku bagażowym – jako cargo.

Sposób przewozu jest uzależniony od wagi i wielkości pupila oraz od przepisów kraju docelowej podróży.

PolskieRadio24.pl/wetgiw.gov.pl/lot.com/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej