Do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wzrośnie do 560 mld dol.
Jednym z najważniejszych trendów rozwojowych w sektorze transportu jest autonomizacja pojazdów, do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wyniesie 560 mld dol. - wskazali we wtorek eksperci rynku motoryzacyjnego i inteligentnego transportu z Polski i Izraela.
2020-06-30, 17:23
Jak zauważył dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Maciej Mazur podczas webinarium zorganizowanego z Ambasadą Izraela, autonomizacja pojazdów jest obecnie jednym z najważniejszych trendów rozwojowych w sektorze transportu, wspieranym przez koncerny motoryzacyjne, firmy technologiczne oraz rządy państw i regionów z całego świata.
Jazda autonomiczna w komunikacji tym, czym rewolucja cyfrowa
- Technologia jazdy autonomicznej, obok cyfryzacji, usług MaaS (mobilność jako usługa) i przede wszystkim elektromobilności, ma potencjał by przyczynić się do wzrostu innowacyjności gospodarki, a także do znacznej poprawy bezpieczeństwa, komfortu oraz ekologiczności ruchu drogowego - dodał.
Jazda autonomiczna wymaga w Polsce zmian w prawie
Mazur zauważył jednak, że jej implementacja oraz realizacja projektów pilotażowych w Polsce wymaga wdrożenia zmian legislacyjnych, m.in. uproszczenia procedur wynikających z ustawy Prawo transportowe, jak również zwiększenia świadomości społecznej co do tego, jakie korzyści może przynieść dla gospodarki i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Biorący udział w spotkaniu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak wskazał, że jednym z projektów realizowanych przez Instytut było przygotowanie wraz z Ministerstwem Infrastruktury raportu „Autonomiczny transport przyszłości”.
Automizacja to nie tylko samochody
Jak wyjaśnił autonomizacja obejmuje wszystkie środki transportu, nie tylko samochody, ale również m.in. pociągi, autobusy, a nawet drony. "Samoloty już od dawna wykorzystują systemy typu autopilot. Od 2011 r. obserwujemy bardzo intensywny rozwój technologii uczenia maszynowego, a światowe koncerny, m.in. Alphabet czy Tesla, inwestują coraz większe w środki w obszar R&D" - zaznaczył.
Jak podkreślił, do 2026 r. wartość światowego rynku pojazdów autonomicznych wzrośnie do 560 mld dolarów.
REKLAMA
Izrael jednym z liderów wdrażania nowych technologii dotyczących automizacji
Według szefa PSPA, Izrael jest jednym ze światowych liderów wdrażania tej technologii, zarówno pod względem aktywności ośrodków badawczo-rozwojowych, jak i realizacji projektów pilotażowych.
Izraelski ekspert w dziedzinie inteligentnego transportu z biura premiera Izraela Daniel Zucker, mówił o strategii Izraela w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze mobilności, która bazuje m.in. na transferze wiedzy pomiędzy ośrodkami naukowymi a biznesem.
Powiązany Artykuł
Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztów
Jak wskazał, jednym z celów izraelskiej polityki rządowej jest uczynienie z kraju światowego centrum kompetencyjnego w obszarze inteligentnej mobilności. "Jej elementem jej wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w praktyce na rynku lokalnym" - powiedział.
Dodał, że strategia ta opiera się również na działalności nowatorskich start-upów działających w sektorze mobilności. "Od 2007 r. wartość zgromadzonego przez nie kapitału wzrosła ze 171 mln dolarów do ponad 5 mld dolarów w czerwcu roku 2020. Pod względem liczby takich start-upów zajmujemy drugie miejsce na świecie, zaraz za kalifornijską Doliną Krzemową. Wiele z takich podmiotów zostało zakupione przez międzynarodowe wiodące koncerny takie jak Continental, Ford czy Intel" - wyjaśnił.
Powiązany Artykuł
Ruszyło przyjmowane wniosków na dopłaty do elektrycznych aut. Zobacz, ile można otrzymać
Jak zaznaczył izraelski ekspert, w ostatnim czasie w jego kraju odnotowano wzmożone zainteresowanie międzynarodowych koncernów technologiami rozwijanymi w Izraelu. "Nasz rząd zainicjował zaplanowany na 10 lat program, w ramach którego wesprze start-upy kwotą w wysokości 1,75 mld NIS (szekli - PAP). 250 mln NIS zostało zarezerwowane na wsparcie badań, rozwoju i innowacji w obszarze inteligentnej mobilności" - podał Zucker.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) to największa organizacja branżowa, zajmująca się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce. Organizacja współtworzy inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce.
PAP, jk
REKLAMA