Farmy wiatrowe na Bałtyku. W Gdyni ma powstać specjalny terminal

Rząd specjalną uchwałą wskaże Gdynię jako miejsce, w którym powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu - poinformował pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Jego zdaniem - terminal miałby kosztować ok. 500 mln złotych.

2020-08-24, 17:15

Farmy wiatrowe na Bałtyku. W Gdyni ma powstać specjalny terminal
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstick/HoleInTheBox

Jak powiedział dziennikarzom na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Gryglas, projekt jest już na etapie komitetu stałego Rady Ministrów.

Wyjaśnił, że uchwała przesądzi, iż terminal ma powstać w porcie w Gdyni, a będzie służyć do tego, by przeciąć ciągle obecne w administracji dyskusje na temat jego lokalizacji. Uchwała będzie dla organów administracji wiążąca.

Powiązany Artykuł

OZE.jpg
Gryglas: Bałtyk będzie jednym z największych źródeł zielonej energii dla polskiej gospodarki

Gryglas ocenił, że terminal będzie kosztował ok. 500 mln zł i powinien być gotowy w 2024 r., tak my mógł obsłużyć pierwsze prace budowlane na morzu, prowadzone przez inwestorów morskich farm wiatrowych. W uchwale Rada Ministrów powinna wskazać również całą ścieżkę finansowania prac - dodał.

Jego zdaniem, naturalnym inwestorem wydaje się port w Gdyni, ale nie jest to przesądzone. Jak ocenił, port w Gdyni nie będzie w stanie unieść tej inwestycji i prawdopodobnie "nie obejdzie się bez pomocy budżetu państwa", ale - jak podkreślił pełnomocnik - zlokalizowany w Polsce terminal jest niezbędny do tego, by udział krajowych przedsiębiorstw w programie budowy farm wiatrowych na morzu wyniósł co najmniej 50 proc.

REKLAMA

Według zamierzeń rządu, w 2030 r. w polskiej części Bałtyku powinny pracować farmy wiatrowe o mocy rzędu 8 GW.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej