X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: dane zwiastują niższe spadki w gospodarce i szybsze odbicie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:23
- Dane GUS dotyczące PKB za II kwartał nie zaskoczyły. Pokazują one najtrudniejsze dla gospodarki miesiące w związku z pandemią COVID-19 i lockdow'nem. Jednak analitycy oczekiwali jeszcze słabszych danych, co daje nadzieję na szybszy wzrost naszej gospodarki w kolejnych miesiącach - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

I dodaje, że nadzieja na zmniejszenie spadku do 3 proc. PKB staje się teraz bardziej realna.

- Na pewno jednak jesienią nie może już być lockdownu na tak powszechną skalę jak w miesiącach wiosennych, bo z tym gospodarka by sobie nie poradziła - mówił ekspert KIG.

Posłuchaj
21:30 rzady2.mp3 - Dane GUS dotyczące PKB za II kwartał nie zaskoczyły i dają nadzieję na szybszy wzrost naszej gospodarki w kolejnych miesiącach, oceniali eksperci audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska/

 Spadki w gospodarce związane z obawami konsumentów i przedsiębiorców

- Skala recesji związana była przede wszystkim ze spadkiem konsumpcji. Przede wszystkim było to spowodowane tym, że był lockdown, nastąpiło zamknięcie wielu placówek handlowych i usługowych. Była też ostrożność konsumentów związana z tym, że w sytuacji gdy nie wiadomo, co się będzie działo, to wstrzymujemy się częściowo z zakupami, bo chcemy być ostrożni. Ważne są też elementy inwestycji, które pogłębiłoby recesję – wyjaśniał Piotr Soroczyński.


mid-20831061.jpg
"Okazał się znacznie niższy, niż prognozował rynek". Minister rozwoju o spadku PKB

Zauważył też, że przedsiębiorcy bardzo rozsądnie ograniczali stan swoich zapasów w sytuacji niepewności.

- Po spadku  zamówień, gdy nie ma pewności, że będą się one odradzały, nie ma sensu zwiększać zapasów magazynowych związanych z surowcami i półproduktami. To też był więc element, który obniżył dynamikę PKB o ponad 1,5 proc. – mówił Piotr Soroczyński.

Na obraz sytuacji w gospodarce mają wpływ nie tylko spadki w turystyce, ale i wzrost w branży informatycznej

W opinii Arkadiusza Pączki (Pracodawcy RP), odczyt GUS jest zbliżony do oczekiwań.

- Widzieliśmy spadek dwucyfrowy inwestycji i konsumpcji w ujęciu rok do roku, a były nawet prognozy większego spadku w obydwu przypadkach. Widzimy też pozytywy -  jest to eksport netto. Drugi pozytywnym czynnikiem, który ujawnił się po wczorajszych danych GUS, to brak recesji w branży informatycznej, w której mamy wzrost o 1 proc. kwartał do kwartału. Ale są też bardzo duże tąpnięcia - np. aż o 80 proc. w gastronomii i turystyce, co jest oczywiście zrozumiałe – analizował Arkadiusz Pączka.

Dodał, że turystyka nie stanowi istotnej pozycji w polskim PKB, ale nie jest też dobrze w transporcie i gospodarce magazynowej, gdzie spadek wyniósł aż 15 proc. w ujęciu rok do roku.


inwestycje free1200.jpg
Rząd stawia na trzy motory w gospodarce: konsumpcję oraz inwestycje - publiczne i prywatne

Trzeci kwartał powinien być w gospodarce już lepszy

- Mam nadzieję, że III kwartał będzie bardziej optymistyczny (…). Ponowny twardy lockdown ze względu na koszty ekonomiczne wydaje się już mało realny. Raczej będziemy mieli do czynienia z restrykcjami w wymiarze lokalnym. Bezdyskusyjne jest jednak to, że recesja nie skończy się w IV kwartale roku. Wymaga to większego i powszechniejszego odbicia w gospodarce, poprawy innych parametrów, jak chociażby rynek pracy – mówił Arkadiusz Pączka.

Piotr Soroczyński wyraził optymizm co do wychodzenia Polski z kryzysu. Stwierdził, że po „totalnym zawale” w kwietniu i maju, "czerwiec zaczął pokazywać stopniowe wychodzenie z kłopotów i nie skończyło się to w lipcu, choć były takie obawy".

- Nie jest tak, że mamy wszystko za sobą, ale takiego regresu jak był w II kwartale, nie należy oczekiwać. Należy raczej zastanowić się, jak szybko będziemy zbliżali się do stanu sprzed pandemii – mówi Piotr Soroczyński i dodał, że jego zdaniem recesja w tym roku będzie mniejsza nawet niż 3,9 proc., na co ostatnio zaczęli wskazywać analitycy.

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Pr24/Anna Grabowska/jk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: drugą tarczę dla turystyki Sejm przyjmie we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:30
Druga tarcza dla turystyki to wyjątkowe w skali Europy rozwiązanie, korzystne dla klientów oraz firm z tej branży. Pomoże ona obu stronom na finansowe wyjście z niezawinionej przez nikogo sytuacji, gdy z góry opłacone wycieczki zostały odwołane z powodu pandemii - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: rola przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo zawsze rośnie podczas kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:00
Znaczenie największych przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo w kryzysie gospodarczym rośnie. Jednak nie wszystkie podmioty publiczne mają się równie dobrze  – mówili goście "Rządów Pieniądza": ekonomiści: Marek Zuber oraz Adam Ruciński z firmy BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet 2021: zobacz jakie wydatki, dochody i finansowanie programów społecznych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 12:48
27 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2021 przewidujący, że dochody budżetu państwa wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okazał się znacznie niższy, niż prognozował rynek". Minister rozwoju o spadku PKB

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:25
- To dane, które zaskoczyły nas pozytywnie i dobrze wróżą na II połowę roku, najtrudniejszego od początku transformacji ustrojowej - oceniła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, komentując informację GUS-u o spadku PKB Polski za II kwartał.
rozwiń zwiń