X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:30
Pod względem przyrostu mocy z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych Polska jest w czołówce świata i Europy. Bo Polacy masowo je instalują, co jest efektem programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze" - powiedział Michał Kurtyka minister klimatu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Minister klimatu Michał Kurtyka
Minister klimatu Michał KurtykaFoto: Twitter/@MinKlimatu

Zdaniem ministra Michała Kurtyki trzeba zapewnić stabilny dostęp do energii elektrycznej dla polskich rodzin i gospodarki. I choć polskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne dają łącznie już 10 Megawatów mocy, to trzeba opracować nowy model stabilnego funkcjonowania i odbioru prądu z takich źródeł w ramach tradycyjnych sieci energetycznych.

A ponieważ nasza energetyka wciąż opiera się na mocno wyeksploatowanych węglowych elektrowniach, trzeba znaleźć nowe źródło pozyskiwania energii. Nie tylko dlatego, że tego wymaga zielona transformacja UE, ale także dlatego, że gospodarka musi mieć bezpieczne źródło produkcji prądu, także w takie dni, gdy nie wieje lub nie ma słonecznej pogody.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie 6 bloków elektrowni jądrowych  o mocy od 6 do 9 Gigawatów w perspektywie najbliższych 20 lat. Dziś polska energetyki wliczając w to OZE i tradycyjne elektrownie to łącznie 44 Gigawaty. Aby dalej tak szybko jak dziś mogła się rozwijać polska gospodarka, potrzebne jest stabilne źródła energii elektrycznej na kolejne 40-60 lat. Dlatego energetyka jądrowa uzupełniana o OZE jest optymalnym rozwiązaniem.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:37 Minister klimatu Michał Kurtyka gościem "Ekspresu Gospodarczego" (J. Golonko PR1) Minister klimatu Michał Kurtyka gościem "Ekspresu Gospodarczego" (J. Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/Sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pozyskujemy już 10 GW mocy z OZE. Własne instalacje coraz bardziej opłacalne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:30
Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Jest to moc równa zainstalowanej łącznie w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarkę niskoemisyjną zapewni nam energetyka jądrowa. Wiceminister klimatu zdradza szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 10:52
- Docelowy model, który jest w stanie zapewnić gospodarkę niskoemisyjną, będzie się opierał na energii jądrowej oraz energii ze źródeł odnawialnych - powiedział w rozmowie z "DGP" wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka wiatrowa czeka na swoje "5 minut". Jest szansa na 34 tys. nowych miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 11:10
Energetyka wiatrowa – według projektu resortu klimatu – ma być polem do inwestycji przede wszystkim dla krajowych firm. Według planów budowy, uruchomienie pierwszych farm wiatrowych nad Bałtykiem ma nastąpić w 2025 roku – informuje serwis biznesinfo.pl.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana ustawy o efektywności pozwoli zaoszczędzić więcej energii. Mamy szansę osiągnąć unijny cel

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:05
Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, której zapisy mają pozwolić osiągnąć cel poprawy efektywności na rok 2030. Projekt zakłada w ciągu 10 lat oszczędności nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt paneli, setki gości, jeden temat - polska gospodarka. Podsumowanie III Forum Wizja Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 11:00
W Gdyni zakończyło się największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej, czyli III Forum Wizja Rozwoju. Drugiego dnia imprezy odbyły się 33 panele z ekspertami różnych dziedzin w ramach 12 bloków tematycznych.  
rozwiń zwiń