Polacy ostrożnie wydają pieniądze. Znamy dane GUS ws. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
2020-09-21, 14:05
Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,4 proc. rdr. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w sierpniu rdr o 2,6 proc. i spadek mdm o 0,4 proc.
Powiązany Artykuł
Coraz bardziej oszczędzamy na zakupach. MR: sprzedaż detaliczna będzie spadać
W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 2,7 proc. rdr.
Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających "meble, rtv, agd" - o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 1,6 procent), "tekstylia, odzież, obuwie" (o 1,2 procent) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 0,8 procent).
W przedsiębiorstwach sprzedających "pojazdy samochodowe, motocykle, części" spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących "żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi" sprzedaż była o 3,3 procent niższa.
REKLAMA
- We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 proc., a największych wzrostów należy spodziewać się w sprzedaży mebli i farmaceutyków - skomentowało dane GUS o sprzedaży detalicznej w sierpniu br. Ministerstwo Rozwoju.
- W sierpniu mieliśmy do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - zauważył w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. W ocenie ekonomisty, po zachęcającym początku II kw. 2020 r., ożywienie gospodarcze wytraca tempo.
Powiązany Artykuł
Eurostat: rośnie sprzedaż detaliczna w Polsce
- Dane skorygowane o wpływ czynników sezonowych wskazują na wzrost o zaledwie 0,2 proc. mdm (1,7 proc. rdr). Tym samym mieliśmy w zasadzie do czynienia z zahamowaniem odbudowy sprzedaży towarów - ocenił ekonomista Pekao.
- Dane GUS o sprzedaży detalicznej w sierpniu pokazują wygasanie efektu popytu odroczonego - ocenili Rafał Benecki i Dawid Pachucki z ING. Ich zdaniem realny poziom PKB w III kw. będzie tylko ok. 2 proc. poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku.
REKLAMA
Według ekspertów ING - nowe fale Covid-19 mogą przynieść ponowne spowolnienie aktywności gospodarczej w IV kwartale 2020 r.
GUS podał też dane o produkcji budowlano-montażowa w sierpniu 2020 r. Spadła ona o -12,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o -3,5 proc.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w sierpniu rdr o 9,9 proc., a mdm spadku o 1,3 proc.
Na koniec sierpnia w budowie było 830,9 tys. mieszkań, o 0,9 proc. więcej niż przed rokiem - poinformował w poniedziałek GUS. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w sierpniu 2020 r., spadła o 0,3 proc. rdr, a mdm spadła o 10,3 proc.
Główny Urząd Statystyczny podał też, że w okresie styczeń-sierpień deweloperzy przekazali do użytkowania 87,7 tys. mieszkań, o 9,4 proc. więcej rdr.
REKLAMA
Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 64,6 proc. ogólnej liczby mieszkań, tj. o 2,3 pkt. proc. więcej rok do roku.
IAR/PAP, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA