X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:40
Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji - wynika z wrześniowej edycji badania EFL. Dodano, że II fala epidemii może jednak pokrzyżować te plany.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Barometr EFL na IV kwartał tego roku pokazuje, że nastroje wśród mikro, małych i średnich firm w Polsce uspokoiły się. Poziom 48,5 pkt. jest tylko o 1,7 pkt. niższy niż w III kwartale br. i o 1,2 pkt. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale zdecydowanie wyższy niż w II kwartale tuż po wybuchu pandemii (32,5 pkt.) - podał Europejski Fundusz Leasingowy w badaniu Barometr COVID-19 Puls Biznesu.

Umiarkowany optymizm

Według prezesa EFL Radosława Woźniaka "druga fala" epidemii może pokrzyżować plany przedsiębiorców, którzy odbudowują swoje biznesy po pierwszym "uderzeniu" koronawirusa.

Choć wskazał, że z badania wynika, że nadal zdecydowana większość respondentów (80,3 proc., poprzednio 81,2 proc.) planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji i spodziewa się takiego samego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne (81 proc., poprzednio 78,3 proc.). Nie zmieniły się też odsetki optymistów, jeśli chodzi o inwestycje czy zewnętrzne finansowanie (różnice wynoszą 0,5 pkt. proc.).

Drobne różnice na niekorzyść, widać w obszarze sprzedaży i płynności finansowej. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie spadł odsetek osób, które uważają, że sytuacja poprawi się w odniesieniu do sprzedaży (21 proc., poprzednio 25,8 proc.) i płynności finansowej (11,7 proc., poprzednio 16,7 proc.). Podobnie jednak jak kwartał wcześniej, większy jest odsetek osób, które nie oczekują zmian poziomu sprzedaży (48,3 proc.) i płynności finansowej (66,8 proc.) niż spodziewających się pogorszenia (odpowiednio 29,85 proc. i 21,3 proc.) - czytamy.

EFL podaje, że jednak wskaźniki dla firm mikro i małych firm ponownie powróciły do wartości poniżej granicy "pesymizm-optymizm" wynoszącej 50 pkt. (47,6 pkt. dla firm mikro i 46,8 pkt. dla firm małych).

Więcej optymizmu można zaobserwować́ w przypadku największych firm w sektorze MŚP – wskaźnik dla średnich przedsiębiorstw wyniósł 54 pkt. i jest o 1,6 pkt. wyższy niż kwartał wcześniej.

pracownik1200.jpg
GUS podał zaskakujące dane o liczbie nowych firm. Sprawdź, ile ich było we wrześniu

W szczególności więcej średnich firm liczy na wyższą sprzedaż – 25 proc., podczas gdy wśród mikro ten wskaźnik wyniósł 21,5 proc., a małych 18,9 proc. Niemal 17 proc. zarządzających średnimi biznesami planuje także większe inwestycje. W przypadku małych firm takich deklaracji jest trzy razy mniej (5,7 proc.), a mikro dwa razy mniej – 7,5 proc. - czytamy.

Jeszcze nie pożegnaliśmy pandemii

- Widać zatem rozbieżność w prognozowaniu przyszłości między mniejszymi i większymi firmami - różnica między najwyższą wartością Barometru a najniższą wynosi 7,2 pkt - wskazali autorzy badania.

shutterstock_fabryka-1200.jpg
Jerzy Kwieciński: z drugim lockdownem raczej nie będziemy mieli do czynienia

Jak zaznacza szef EFL, za nami już siedem miesięcy z COVID-19. Po bardzo ciężkich pierwszych tygodniach, od maja sytuacja powoli zaczęła się uspakajać.

- Przedsiębiorcy zaczęli wracać do normalności korzystając zarówno z rządowych pakietów pomocowych jak i wsparcia prywatnych instytucji, w tym finansowych. Również statystyki z rynku pracy wskazują na stabilizację – stopa bezrobocia od czterech miesięcy pozostaje na takim samym poziomie. Jednak ostatnie dni i tygodnie wyraźnie pokazują, że nie pożegnaliśmy pandemii, wręcz przeciwnie, może być jeszcze gorzej - wskazał.

Przetrwają najlepsi

Dodał, że tego "gorzej" może nie przetrwać wiele polskich biznesów, szczególnie tych z sektora MŚP.

- Reżim sanitarny, który generuje dodatkowe koszty, braki kadrowe z uwagi na zwolnienia lekarskie czy kwarantannę, mniej klientów – to wszystko spowoduje, że tylko najlepiej przygotowane firmy, i to zarówno od strony organizacyjnej jak i finansowej, wyjdą cało z tego kryzysu – ocenia Woźniak.

Barometr EFL jest wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu.

EFL,  PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rośnie pula środków na pomoc dla firm. Dodatkowy mld zł na pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:30
Uruchamiamy 1,1 mld zł ze środków Unii Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla firm – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Obecnie w ramach tego narzędzia dostępnych będzie 2,15 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka Nowej Szansy uzupełni tarcze antykryzysowe. Zobacz, jak otrzymać dodatkowe wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 19:02
Od 24 września przedsiębiorcy zmagający się z ekonomicznymi trudnościami, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej, mogą składać wnioski o wsparcie za pomocą instrumentów przygotowanych przez rząd w ustawie dotyczącej Polityki Nowej Szansy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał zaskakujące dane o liczbie nowych firm. Sprawdź, ile ich było we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 13:00
Liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON we wrześniu 2020 roku wzrosła o 18,9 proc. w porównaniu do sierpnia tego roku - podał w piątek GUS. Do rejestru we wrześniu wpisanych było łącznie ponad 4,6 mln różnego typu firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tańsze gwarancje kredytowe BGK dla biznesu. Zobacz, jak z nich skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 14:44
Przedsiębiorcy mogą korzystać z tańszych gwarancji kredytowych z programu Cosme - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o obniżenie prowizji do 0,7 proc., wydłużenie gwarancji do 39 miesięcy i okresu odnawiania spłat kredytów do 9 lat - wszystko w ramach pomocy dla firm na czas COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: z drugim lockdownem raczej nie będziemy mieli do czynienia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 09:20
- Obecna sytuacja może nie być jednorazowa. Nawet jeżeli sobie poradzimy z koronawirusem, nie możemy wykluczyć, że za kilka lat pojawią się kolejne pandemie. Firmy muszą być przygotowane do takiej sytuacji - wskazywał w Polskim Radiu 24 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń