X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Twardy brexit a polski eksport. Eksperci wskazują, ile mógłby kosztować

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:07
Twardy brexit i przywrócenie ceł przez Wielką Brytanię przyczyniłoby się do spadku popytu na polskie towary oferowane na tym rynku - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Straciliby na nim również importerzy oraz kooperanci, biorący udział w tzw. łańcuchu dostaw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ivan Marc

Oznaczałoby to spadek naszego eksportu na Wyspy o ponad 1,5 mld euro, czyli o 11 proc. - dodają.

Twardy brexit oznacza koniec z zerowymi stawkami ceł

Jak wynika z obliczeń PIE, gdyby Wielka Brytania przyjęła taryfę celną w aktualnie proponowanym kształcie, to przy zachowaniu obecnej struktury towarowej średnia ważona stawka celna w przywozie polskich towarów do tego kraju mogłaby wzrosnąć z 0 proc. do 7,3 proc.

Cła na polską żywność czy wyroby tytoniowe wzrosłaby nawet 25 procent

"W grupie produktów rolno-spożywczych mogłaby nawet wynieść 25 proc., a najwyższe cło obowiązywałoby w przywozie wyrobów tytoniowych, produktów mleczarskich, mięsa i przetworów z mięsa" - wskazali analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Między Unią Europejską a Wielką Brytanią trwają rozmowy dotyczące brexitu

Relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią to jeden z tematów dwudniowego szczytu Rady Europejskiej, który rozpoczął się w czwartek.

Dyskusje mają dotyczyć m.in. realizacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i stanu negocjacji ws. przyszłego partnerstwa między UE a Wielką Brytanią.


Ursula von der Leyen 1200 PAP.jpg
Współpraca Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Liderzy instytucji unijnych oczekują ustępstw

Przywódcy UE mają omówić także postęp przygotowań na wypadek różnych scenariuszy po 1 stycznia 2021 r. Przed rozpoczęciem szczytu nie udało się osiągnąć porozumienia w zakresie głównych punktów spornych, którymi od początku negocjacji są m.in. różne podejścia do zasad konkurowania firm oraz rozbieżności związane z polityką rybołówstwa.

Jest mała szansa na przedłużenie okresu przejściowego do stycznia 2021 r. A to oznacza przywrócenie ceł

W ocenie PIE jest "wręcz prawie niemożliwe", że umowa regulująca relacje UE z Wielką Brytanią wejdzie w życie od początku 2021 r. Jeśli strony nie zdecydują się na przedłużenie okresu przejściowego, przeznaczonego na zawarcie umowy, to Wielka Brytania stanie się dla Unii państwem trzecim.

"Oznaczałoby to przywrócenie ceł oraz kontroli celnych, fitosanitarnych, weterynaryjnych i bezpieczeństwa produktów, co zwiększyłoby koszty oraz wydłużyłoby czas dostaw przez Kanał La Manche" - przypomniał PIE.


1200_Johnson_PAP.jpg
Zielone światło dla ustawy brexitowej. Jest decyzja Izby Gmin

Wzrost ceł na polskie produkty zmniejszy na nie popyt i zahamuje import na Wyspy

Analitycy zwrócili uwagę, że wzrost cen wywołany przywróceniem ceł przyczyniłby się do spadku popytu na polskie towary oferowane na rynku brytyjskim. "Oznaczałoby to zmniejszenie polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii o 1 mld 567 mln euro, tj. o 11 proc., przyjmując 2019 rok za bazowy" - wyliczyło PIE.

Na przywróceniu ceł straciliby polscy producenci żywności i sektor motoryzacyjny

Najbardziej negatywne skutki twardego brexitu odczuliby producenci żywności – ich sprzedaż na rynku brytyjskim zmalałaby o 1 mld 55 mln euro, czyli o 37,5 proc. - wskazali analitycy.

Stosunkowo duże straty ponieśliby także producenci wyrobów przemysłu motoryzacyjnego (spadek eksportu o 178 mln euro), maszyn i urządzeń (o 154 mln euro) oraz tworzyw sztucznych (o 42 mln euro).

Twardy brexit oznacza też powrót do ceł na towary importowane z Wielkiej Brytanii

Twardy brexit oznaczałby też przywrócenie ceł w przywozie z Wielkiej Brytanii do UE. "Przy zachowaniu obecnej struktury towarowej, średnia ważona stawka celna w imporcie Polski z tego kraju mogłaby wzrosnąć do 4,8 proc., w tym dla produktów rolno-spożywczych – do 13,6 proc." - wskazali.

Wzrost cen importowanych towarów spowodowałby spadek importu z Wielkiej Brytanii o 392 mln euro, czyli o 7,3 proc. Najbardziej zmniejszyłby się import produktów rolno-spożywczych (o 127 mln euro), wyrobów przemysłu motoryzacyjnego (spadek o 100 mln euro), tworzyw sztucznych (o 33 mln euro) oraz maszyn i urządzeń (o 25 mln euro).

Analitycy zwrócili uwagę, że oszacowane skutki twardego brexitu byłyby w rzeczywistości zapewne wyższe ze względu na przywrócenie barier pozataryfowych. "Handel Polski z Wielką Brytanią zmniejszyłby się dodatkowo w efekcie przesunięcia strumieni na korzyść pozostałych państw UE, z którymi wymiana handlowa jest bezcłowa" - podkreślili.

Twardy brexit uderzyłby też w polskie firmy biorące udział w tzw. łańcuchu dostaw

Twardy brexit, jak dodali, wpłynąłby również negatywnie na polskie firmy produkujące w ramach globalnych łańcuchów wartości.

Wiele z nich dostarcza części i komponenty do zagranicznych zakładów (m.in. do Niemiec) produkujących na rynek brytyjski.

"Brak umowy o wzajemnych relacjach UE-Wielka Brytania spowodowałby również powstanie próżni prawnej w wielu pozahandlowych obszarach współpracy, jak np. świadczeniu usług transportowych (wygaśnięcie licencji), podróżach lotniczych czy współpracy policji w zakresie bezpieczeństwa" - podsumowali.

PAP, jk

Czytaj także

Eksperci: negocjacje pobrexitowe nie będą łatwe

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:00
Rok 2020 upłynie na negocjacjach handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Część spraw na pewno będzie dyskutowana bilateralnie, bo przecież interesy poszczególnych państw mogą się różnić – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z łańcuchem dostaw. Polscy eksporterzy cierpią z powodu pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:25
Co trzeci eksporter z powodu COVID-19 ma kłopoty z łańcuchem dostaw od kooperantów, dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów, a kolejne 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez KRD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus nie pogrążył polskiego eksportu. Nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:56
Widoczne w handlu międzynarodowym spowolnienie spowodowane koronawirusem ominie polską gospodarkę - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak wynika z jego raportu, nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących, eksport do strefy euro wraca na tory sprzed pandemii, utrzymuje się wysoki poziom eksportu usług, a w lipcu zwiększył się eksport do Niemiec - ważnego partnera gospodarczego naszego kraju.
rozwiń zwiń