X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prostszy VAT, krótsze procedury Tax Free. Projekt zmian przyjęty przez rząd

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 14:47
Rząd przyjął projekt, który ma uprościć i unowocześnić rozliczenie VAT - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Wskazano na zmiany dotyczące m.in. fakturowania, ułatwień dla eksporterów czy systemu zwrotu VAT dla podróżnych Tax Free.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iren Moroz/shutterstock

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Pilotażowy Slim VAT

Część zmian dotyczy pakietu tzw. Slim VAT (ang. Simple Local And Modern VAT). Według rządowych służb informacyjnych zawiera on rozwiązania uproszczające i unowocześniające rozliczanie VAT przez podatników.

- Slim VAT jest programem pilotażowym, powstał w dialogu z przedsiębiorcami na temat dalszego upraszczania rozliczeń VAT. Jest odpowiedzią na postulaty rynku i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Znosi zbędne i nadmiarowe obowiązki utrudniające prowadzenie działalności - napisano w komunikacie CIR.

Zmiany zostaną wprowadzone w czterech najważniejszych obszarach. Pierwszy dotyczy fakturowania – przewiduje likwidację zbędnego warunku uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus oraz wprowadzenie przepisu dotyczącego rozliczania faktur korygujących in plus. Jednocześnie będzie możliwość wyboru dotychczasowego sposobu rozliczania faktur korygujących in minus do końca 2021 r.

Drugi obszar zawiera ułatwienia dla eksporterów, m.in. wydłuża termin na wywóz towarów dla zachowania stawki 0 proc. przy opodatkowaniu zaliczek związanych z eksportem towarów – z 2 na 6 miesięcy.

podatki kalkulator 1200.jpg
Zmiany usprawniające Tax Free. Resort finansów reaguje na uwagi NIK

Trzeci obszar dotyczy wspólnych kursów walut z podatkiem dochodowym. Wprowadzono opcje wyboru spójnych zasad przeliczania walut obcych na złote dla VAT i podatku dochodowego.

Ostatni obszar obejmuje korzyści finansowe dla przedsiębiorców – "wprowadzenie odliczenia VAT od usług noclegowych nabywanych w celu odsprzedaży; wydłużenie terminu na odliczanie VAT 'na bieżąco' do 4 okresów rozliczeniowych miesięcznych; podwyższenie kwoty limitu na prezenty o małej wartości z 10 do 20 zł".

Projekt doprecyzowuje konstrukcje zawarte w przepisach o VAT.

Przewidziano rozwiązania dotyczące Wiążącej Informacji Stawkowej. - Wprowadzono korzystne dla podatników rozszerzenie ochrony związanej z WIS dla towarów lub usług identyfikowanych w VAT według PKWiU - napisano.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Rząd szykuje ważne zmiany dotyczące VAT oraz zwrotu środków w ramach TAX FREE

- Wprowadzono ograniczenie ochrony WIS, gdy zostanie ona wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa oraz wyłączenie wydania WIS, gdy zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania. Wprowadzono 5-letni okres ważności WIS - informuje CIR.

Część zmian doprecyzowujących dotyczy m.in. mechanizmu podzielonej płatności, wykazu podatników VAT, stawek VAT. Jak podano, wprowadzone zmiany istotnie ułatwią podatnikom praktyczne stosowanie prawa, w tym poprzez ograniczenie wątpliwości interpretacyjnych.

Jednolita procedura

Projekt doprecyzowuje regulacje związane z nowym JPK_VAT. Wprowadza – w zakresie kar za błędy w ewidencji – odesłania do stosowania przepisów Ordynacji podatkowej, co ma na celu zapewnienie jednolitej procedury stosowanej w ramach czynności urzędów skarbowych prowadzonych na nowym JPK_VAT.

Nowe przepisy dotyczą także procedury Tax Free - zwrotu VAT dla podróżnych. Wprowadzono elektroniczny system wystawiania i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych oraz elektroniczne potwierdzanie wywozu towarów poza UE.

- Dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów, przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym, a dla budżetu państwa uszczelnienie systemu podatkowego. Rozwiązania wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów Tax Free przez nieuczciwe podmioty i ułatwią kontrole podatkowe sprzedawców - tłumaczy CIR.

Zmiany w Tax Free

Według rządu zmiany w Tax Free oznaczają też wprowadzenie obowiązku stosowania kas on-line dla sprzedawców uczestniczących w procedurze zwrotu podatku podróżnym.

Zgodnie z informacją nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach. Zmiany w Tax Free zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., z możliwością wcześniejszej rejestracji podatników na PUESC od lipca 2021 r.

Rząd przyjął też projekt zmian dotyczący akcyzy, który ma uprościć zasady monitorowania wyrobów akcyzowych. W tym celu ma zostać utworzona cantralna, elektroniczna rejestracja takich podmiotów.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Rząd szykuje ważne zmiany dotyczące VAT oraz zwrotu środków w ramach TAX FREE

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 17:55
Pakiet zmian upraszczających rozliczenie podatku, czyli tzw. Slim VAT, oraz zmiany w zakresie systemu zwrotu podatku podróżnym - przewidują założenia projektu noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa bankowego, który na być przyjęty przez rząd w III kwartale br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany usprawniające Tax Free. Resort finansów reaguje na uwagi NIK

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 10:30
Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany usprawniające Tax Free. Dotyczą one m.in. wprowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów, ich rejestracji i elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w tej procedurze. To reakcja resortu na zastrzeżenia NIK.  
rozwiń zwiń