X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Całkowity lockdown jest ostatecznością". Jarosław Gowin o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 10:09
Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność. Miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi obciążeniami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" minister rozwoju, pracy i technologii, wicepremier Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: twitter.com/@Porozumienie__

Jarosław Gowin podkreślił, że całkowity lockdown traktuje jako ostateczność.

- Miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł. Teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi kosztami. To nie jest abstrakcyjny koszt dla budżetu. To dług, który wszyscy – polskie społeczeństwo – musielibyśmy spłacać przez długie lata. Nieuchronny byłby wzrost bezrobocia, osłabienie wielu branż, w konsekwencji spadek poziomu życia. Mogłoby się to także odbić na zdolności do efektywnego wspierania służby zdrowia. Uważam, że zamknięcie gospodarki powinno być poprzedzone wprowadzeniem innych możliwych obostrzeń w kontaktach społecznych - powiedział. Zaznaczył, że ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Ministra spytano, czy w polityce obostrzeniowej nie jesteśmy na bakier z epidemiczną logiką. Gowin podkreślił, że nie zgadza się z tym zarzutem.

Gowin zaznaczył, że grupa branż, takich jak: gastronomia, hotelarstwo, turystyka czy działalność kulturalna jest w trudnej sytuacji. Wskazywał, że najskuteczniejszą walką z pandemią, czego przykładem są kraje skandynawskie czy Niemcy, jest samodyscyplina społeczna i przestrzeganie reżimu sanitarnego.

pmm 12(1).jpg
"Zrobimy wszystko, by chronić polską gospodarkę". Premier przedstawił szczegóły pomocy dla firm

Rząd przygotowuje nowy pakiet pomocowy

Na pytanie, czy rząd szykuje jakieś nowe instrumenty wsparcia, a jeśli tak - to dla kogo, minister odparł, że Tarcza dla rozwoju jest na razie adresowana do ok. 30 branż dotkniętych obostrzeniami. Jeżeli zostanie wprowadzony całkowity lockdown, zapewnił, że lista ta zostanie rozszerzona. Zauważył, że w Sejmie czeka na uchwalenie nowelizacja ustawy covidowej, która znów daje możliwość zawieszenia składek na ZUS i wprowadza postojowe.

Na pytanie, czy będą jakieś nowe instrumenty, Gowin zaznaczył, że "muszą być".

- Pracujemy nad czterema nowymi propozycjami. Szlifujemy przepisy, dzięki którym w branżach dotkniętych nowymi obostrzeniami Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych dopłaci do wynagrodzenia każdej osoby zatrudnionej na umowę o pracę i umowę zlecenia 2000 zł. Planujemy też dla tych branż 100-proc. umorzenie spłaty wiosennej subwencji z PFR. Trzeci nowy instrument to dofinansowywanie firmom objętych restrykcjami do 70 proc. kosztów stałych: to wieloletnie kredyty gwarantowane przez BGK, z możliwością dofinansowania rat przez PFR. Musimy jednak mieć świadomość, że wszystkie te instrumenty wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej - powiedział.

Według niego, jeśli rozmowy z Brukselą zakończą się jeszcze w listopadzie lub na początku grudnia, to nowe instrumenty ruszyłyby od 1 stycznia, ale "z mocą wsteczną, by zrekompensować firmom straty poniesione w listopadzie i grudniu".

- Uruchomienie pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla mikro i małych firm możliwe będzie natychmiast po uchwaleniu odpowiednich zmian ustawowych - zapewnił.

Proszony o wycenę skali planowanej pomocy, Gowin powiedział, że "to koszty idące w dziesiątki miliardów złotych". - powiedział minister.

PolskieRadio24.pl, PAP, DGP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zrobimy wszystko, by chronić polską gospodarkę". Premier przedstawił szczegóły pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 13:56
Dofinansowanie kosztów stałych, wypłata postojowego, zwolnienie ze składek ZUS - to niektóre z instrumentów wchodzących w skład nowego pakietu wsparcia dla firm w związku z pandemią koronawirusa i obostrzeniami. Te rozwiązania pomogą dopasować się biznesowi do nowych okoliczności i ochronią miejsca pracy - mówił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: termin wprowadzenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od negocjacji z KE

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:44
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że termin wdrożenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od postępów negocjacji z Komisją Europejską. To dlatego, że Bruksela musi zaakceptować nowe instrumenty państwowej pomocy dla firm dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w Polsce. Nowe badanie wskazuje, jaki procent samorządów planuje się zadłużać

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 11:00
Z powodu COVID-19 blisko 40 proc. polskich miast planuje w najbliższym roku wzrost zadłużenia, a 36 proc. będzie starało się o zewnętrzne środki pomocowe - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ale 18 proc. ankietowanych zadeklarowało wzrost działań pobudzających przedsiębiorczość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża meblowa może liczyć na wsparcie. Rząd chce rozmawiać o jej problemach w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:30
W poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin będzie rozmawiał z przedstawicielami branży meblowej o jej wsparciu z powodu nowych obostrzeń.
rozwiń zwiń